Тактическите ядрени оръжия на Путин биха имали същия ефект като атомните бомби в Япония

0
127
Ядрено оръжие
Снимка: Пиксабей

След като силите му се оттеглят в Украйна, руският президент Владимир Путин отново заплаши, че ще използва ядрени оръжия, най-вероятно така наречените тактически ядрени оръжия. В речта си миналата седмица той предупреди с думите: „В случай на заплаха за териториалната цялост на нашата страна, както с цел защита на Русия и нашия народ, ние несъмнено ще използваме всички налични оръжейни системи. Това не е блъфиране.“

Според Федерацията на американските учени руските оръжейни системи се състоят от 4477 легирани и резервни ядрени бойни глави, като около 1900 от тях са „нестратегически„, известни още като тактически ядрени оръжия, пише „CNN“. Въпросът е какво представлява тактическото ядрено оръжие и по какво се различава от обикновеното ядрено оръжие?

Тактически и стратегически оръжия

Тактическите бойни глави са предназначени за използване на немного голямо, ограничено бойно поле, например за унищожаване на колона от танкове или група от самолетоносачи, ако се използват в морето. Тези бойни глави с мощност на взрива от 10 до 100 килотона динамит се наричат още „малокалибрени“. За разлика от тях, най-мощните стратегически ядрени бойни глави на Русия са с мощност от 500 до 800 килотона и са предназначени да унищожават големи територии като цели градове.

Информацията, че е налице „ограничено производство“ на тактическите оръжия е донякъде подвеждаща, тъй като производството на експлозиви с мощност от 10 до 100 килотона динамит все още е достатъчно, за да причини мащабни разрушения, както се случи през 1945 г., когато САЩ хвърлиха атомни бомби върху Хирошима и Нагасаки в Япония. Тези бомби се равняват съответно на около 15 и 21 килотона динамит, който може да бъде открит в тактическите ядрени оръжия на Русия. Първоначалните взривове в Хирошима и Нагасаки са причинили смъртта на около 70 000, като 35 000 от тях са загинали на място, а десетки хиляди други са починали по-късно заради отравяне с радиация, според данни на правителствените архиви на САЩ.

Алекс Уелърщайн, който ръководи научни и технологични изследвания в Технологичния институт „Стивънс“ в Ню Джърси, твърди, че истинската разлика в ядрените оръжия всъщност не е в това каква е експлозивната им мощност, а какви са целите им. Други обаче, включително бившият министър на отбраната на САЩ Джеймс Матис, смятат, че това няма значение.

Какво би станало, ако Русия използва такива оръжия?

Русия (а преди нея и Съветският съюз) е създала и до ден днешен продължава да поддържа голям запас от тактически ядрени оръжия.

Първоначално се смяташе, че използването на ядрена бомба на бойното поле дава възможност на лидерите да нанесат решителен удар, който да предотврати поражението им, без да прибягват до използването на останалите свои най-опасни ядрени оръжия, което според експерти би довело до „ядрена размяна на удари“, която би унищожила изцяло цивилизацията. По-късно обаче това схващане беше опровергано и определено като „погрешно и опасно„.

Прибягването до тактически ядрени оръжия поражда по-голяма двусмисленост, увеличавайки възможността дадена страна да смята, че може да се измъкне от конфликта с  ограничена атака,„, твърдят от Съюза на загрижените учени.

Някои анализатори обаче подкрепят тази теория. В публикуван през лятото коментар на Сидхарт Каушал и Сам Кранни-Евънс от британския Кралски институт на обединените служби се казва, че използването на тактическо ядрено оръжие срещу командни центрове или военновъздушни бази в Европа би могло да ограничи броя на цивилните жертви в околните райони.

В отговор на заплахата на Путин, отправено на миналата седмица, Международната кампания за премахване на ядрените оръжия обяви, че през 2022 г. Европа е много по-опасно място за използване на ядрени оръжия, отколкото Япония през 1945 г., която е имала по-малко население и е била относително изолирана от света. Според експертите в днешна Европа един ядрен взрив вероятно ще убие стотици хиляди цивилни и ще рани много повече хора, а радиоактивните отпадъци могат да замърсят мащабни територии в няколко държави.

Службите за спешна помощ няма да са в състояние да реагират ефективно, а бързо разрастващата се паника ще тласне много хора да напуснат масово местата, където живеят. Наред с това ще бъдат налице и сериозни икономически сътресения. Многобройните детонации, разбира се, биха били много по-лоши,„, гласи още изявлението на Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments