Световните лидери се събират, за да обсъдят климата на фона на много разсейващи фактори

0
31
Лозунг от протест за климата.
Протест за климата. Снимка: Пиксабей

Повече от 100 световни лидери се събраха да обсъдят задълбочаващ се проблем, който учените определят като ​​най-голямото предизвикателство пред Земята, а наблюдатели казват, че ще бъде трудно да се постигне напредък предвид всичко, което се случва в света, предава „Асошиейтед прес“.

Близо 50 държавни и правителствени ръководители излизат на сцената в първия ден от международните преговори на „високо ниво“ за климата в Египет, като през следващите дни предстоят още такива. Голяма част от фокуса ще падне върху националните лидери, които разказват своите истории за опустошени от климатични бедствия територии, което ще бъде кулминацията във вторник с реч на министър-председателя на Пакистан Мохамед Шариф, чието лятно наводнение в страната причини щети от най-малко 40 милиарда долара и разсели милиони хора. Това обаче може да не постигне драмата или заглавията, които са имали предишни подобни срещи. Защо? Поради лош момент и заради това, че който не се появява, идва късно или се притеснява да говори.

Повечето от лидерите се срещат днес и утре, точно когато Съединените щати са в разгара на междинни избори, които потенциално променят политическата сцена. Тогава лидерите на 20-те най-богати нации в света ще имат своята мощна клубна среща в Бали в Индонезия дни по-късно. В добавка към това „има големи срещи на върха за климата и малки срещи на върха за климата и това никога не се е очаквало да бъде голямо“, изтъкна главният изпълнителен директор на Climate Advisers Найджъл Първис, бивш преговарящ от САЩ.

Лидерите на две от трите най-големи замърсяващи с въглеродни емисии нации – Китай и Индия – изглежда пропускат преговорите за климата, въпреки че подчинените преговарят тук. Лидерът на другата най-замърсяваща държава – президентът на САЩ Джо Байдън – идва няколко дни по-късно от повечето други президенти и премиери на път за Бали.

Премиерът на Обединеното кралство Риши Сунак първоначално възнамеряваше да избегне преговорите, но общественият натиск и плановете на предшественика Борис Джонсън да дойде промениха решението му. Новият крал Чарлз III, дългогодишен защитник на околната среда, няма да присъства поради новата си роля. И руският лидер Владимир Путин, чиято инвазия в Украйна създаде енергиен хаос, който отеква в света на климатичните преговори, няма да бъде се включи.

„Ние винаги искаме повече лидери“, категоричен беше шефът на ООН по климата Саймън Стийл на неделна пресконференция. У добави:

„Но аз вярвам, че в момента има достатъчно (лидерство), за да имаме много продуктивен резултат.“

В допълнение към речите, изнесени от лидерите, преговорите включват „иновативни“ дискусии на кръгла маса, които „ние сме уверени, ще генерират някои много силни прозрения“, обясни Стийл.

Лидерите, които се появяват на тълпи, са от домакинския континент Африка. Мохамед Адоу от Power Shift Africa коментира:

„Историческите замърсители, причинили изменението на климата, не се появяват. Африка е най-малко отговорна, но най-уязвима по отношение на проблема с изменението на климата и това е континент, който се засилва и осигурява лидерство. Югът всъщност се засилва. Северът, който исторически е причинил проблема, се проваля.“

Днешният ден е силно доминиран от лидери на нации, пострадали от изменението на климата – не тези, които са създали проблема с улавянето на топлината газове, затоплящи атмосферата от изгарянето на изкопаеми горива. Това са предимно африкански нации и малки островни нации, както и други уязвими нации, които ще разказват своите истории. А те са драматични, суши в Африка и наводнения в Пакистан, на места, които най-малко могат да си го позволят. За първи път от 30 години преговори за климата, срещата на върха „трябва да съсредоточи вниманието си върху тежките климатични въздействия, които вече виждаме“, смята Дейвид Уасков от World Resources International. Уасков подчерта:

„Не можем да отхвърлим цял континент, който има над един милиард души, живеещи тук и има някои от най-тежките въздействия. Съвсем ясно е, че Африка ще бъде изложена на много сериозен риск.“

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш продължава да засилва своята реторика за това колко малко време остава след всяко публично изказване. Първис изтъкна:

„Лидерите идват, за да споделят напредъка, който са постигнали у дома и да ускорят действията.“

„В този случай, с приемането на първото голямо законодателство в областта на климата и 375 милиарда долара разходи, Байдън има какво да сподели“, категоричен е той.

„Въпреки че е впечатляващо, че толкова много лидери идват на срещата на върха, очакванията ми за амбициозни климатични цели през тези два дни са много ниски.“

Това заяви ученият от NewClimate Institute Никлъс Оне. Според него това се дължи на нахлуването на Путин в Украйна, което предизвика енергийни и хранителни кризи, които забавиха действията в областта на климата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments