
На този малък остров на западната граница на Япония няма верига магазини за хранителни стоки, пише „Асошиейтед прес“. Любителите на природата могат да се гмуркат с акули чук и да наблюдават миниатюрни кончета, пасящи на хълм. В гористите планински вериги обае сега има радарни площадки. На мястото на ранчото за добитък в южната част на страната е разположен лагерът „Йонагуни“ на японските сухопътни сили за самоотбрана. Тук Япония и нейният съюзник САЩ провеждат съвместни военни учения. Планира се добавянето на ново ракетно подразделение и разширяването на малко летище и пристанище.
Цялото това укрепване затвърди острова като фронтова линия в потенциален сблъсък за Тайван – самоуправляващ се демократичен остров, който Китай обявява за свой.
„Като дете се гордеех с този най-западен граничен остров“, споделя Фумие Кано, съдържател на гостилница на Йонагуни.
„Но напоследък ни казват, че това място е опасно, и ми е толкова тъжно.“
Милитаризацията се усеща особено силно с намаляването на населението на острова. Местните жители са по-малко от 1500. Поддръжниците казват, че пристигащите нови военнослужещи са необходими за безопасността на острова и за изпитващата затруднения икономика. Противниците като Кано казват, че увеличаването на военните сили вреди на околната среда, прави икономиката на острова зависима от военните и може да провокира нападение.
На фронтовата линия
Йонагуни се намира само на 110 км източно от Тайван, около който Китай е увеличил военната си активност. Притеснена от конфликт, Япония направи „югозападна промяна“ във военната си позиция и ускори изграждането на отбранителни съоръжения и разходите около фронтовата линия.
Ракетни установки за прехващачи PAC-3 са разположени на Йонагуни и близките острови Ишигаки и Мияко.
Жителите на Йонагуни се оказват в центъра на геополитическото напрежение. Неотдавнашният правителствен план за разполагане на повече ракети, вероятно с далечен обсег, предизвика безпокойство за бъдещето на острова, дори сред тези, които първоначално подкрепяха приемането на войските.
Кано, родом от Йонагуни, припомня, че някога официални лица и жители са искали да подобрят икономиката и околната среда чрез търговски обмен с Тайван, като пуснат директни фериботи между островите. Но това било оставено настрана, когато планът за приемане на японски войски се превърнал в по-лесна алтернатива за получаване на държавни субсидии и защита.
Несъгласието с плана разделя малката общност. На референдума през 2015 г. беше подкрепено приемането на японски войски, което означаваше, че съдбата на острова до голяма степен ще се определя от политиката на централното правителство в областта на сигурността.
Година по-късно беше създадено 160-членно звено за брегова охрана, което да следи китайската военна дейност, като на планината Инби и на други места бяха изградени радари. Сега там има около 210 военнослужещи, включително подразделение за електромагнитни оръжия. Военнослужещите и техните семейства представляват една пета от общото население на острова.
Местната икономика до голяма степен зависи от военнослужещите и техните семейства, които използват местните магазини, училища и обществени услуги. Киоко Ямагучи, който е грънчар, споделя:
„На острова има притеснения относно темпото и степента на милитаризация.“
Мъжът уточнява:
„Всичко се прокарва в името на извънредната ситуация в Тайван и мнозина смятат, че това е прекалено.“
Нефаталната катастрофа през октомври на японския армейски самолет с наклонен ротор „Оспри“ по време на съвместно учение с американските военни на острова също предизвиква опасения.
Япония и Китай изграждат своите военни сили
Военновъздушните и морските сили на Япония в столицата на префектура Окинава – Наха, са ключови за защитата на югозападното въздушно пространство и териториалните води на страната.
Базираните в Наха Югозападни сили за противовъздушна отбрана са най-натоварените от четирите регионални военновъздушни сили на Япония. През фискалната 2023 г. силите са били задействани 401 пъти, или 60% от общо 669 за страната, предимно срещу китайците, според Министерството на отбраната.
Контраадмирал Такухиро Хираги, командир на 5-то военновъздушно крило на флота на Японските сили за морска самоотбрана, казва, че мисията на неговата група е да извършва полети със самолети P-3C над Източнокитайско море близо до Окинава и отдалечените му острови, включително Йонагуни, и контролирания от Япония остров Сенкаку, за който претендира и Пекин.
„Трябва да бъдем мобилни, бързи и задълбочени, за да следим този регион“, казва Хираги, като отбелязва наличието на ключови морски пътища в района, включително тези, които Китай използва за навигация в Тихия океан.
„Наблюдаваме техните учения, не само в близост до Тайван, но и навсякъде, където е необходимо.“
Представители на отбраната твърдят, че Китай ускорява военните си дейности в района между Тайван и Йонагуни.
През август китайски разузнавателен самолет Y-9 за кратко наруши японското въздушно пространство край южния главен остров Кюшу, което накара японските военни да изпратят изтребители и да предупредят самолета. Няколко дни по-късно китайски изследователски кораб наруши японските териториални води край южен остров. През септември китайският самолетоносач „Ляонин“ и два разрушителя плаваха между Йонагуни и близкия Ириомоте, навлизайки във водна ивица точно извън териториалните води на Япония.
Нарастващ страх
Рибарите от Йонагуни, които внимателно наблюдават чуждестранните плавателни съдове, са сред първите, които забелязват нарастващата китайска военна активност.
През 2022 г. няколко балистични ракети, изстреляни от Китай в рамките на учение, се приземиха край югозападните води на Япония след посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван през август. Една от тях се приземи само на 80 км от Йонагуни, докато работеха повече от 20 местни риболовни лодки.
Въпреки че не са причинили наранявания или щети, китайските учения са попречили на рибарите да работят в продължение на седмица, казва шефът на рибарската асоциация Йонагуни и член на градското събрание Шигенори Такениши.
„Това беше изключително опасно учение, което наистина ни накара да усетим потенциалната заплаха от страна на Китай точно до нас.“
Страхът от война с Тайван събужда тук горчиви спомени за битката за Окинава, в която са убити около 200 000 души, почти половината от които цивилни. Историците твърдят, че армията е пожертвала Окинава, за да защити континенталната част на Япония. Днес на главния остров Окинава се намират повече от половината от 50 000-те американски войници в Япония.
„Да бъдеш в центъра на този проблем е много стресиращо за жителите“, коментира собственичката на магазин Такако Уено.
„Не искам хората да си представят, че този красив остров се превръща в бойно поле.“
За да не се случи това, Йонагуни трябва да бъде укрепен, коментира кметът Кеничи Итоказу, привърженик на военното строителство, който от десетилетия води кампания за разполагане на повече японски войски.
Какво се случва при извънредна ситуация?
Някои жители се чувстват несигурни за своята уязвимост, дори и в условията на военно струпване.
Миналогодишният правителствен план за евакуация показва, че преместването на 120 000 души от пет отдалечени острова, включително Йонагуни, до основните японски острови ще отнеме поне шест дни. Някои се питат дали такава евакуация изобщо е възможна.
Кметът Итоказу иска да построи убежище в мазето на новото кметство и да разшири пристанището Хигава за евакуация с кораби – план, на който се противопоставят природозащитниците, които твърдят, че там има редки морски видове.
Но някои са скептично настроени.
„Това е абсурдно“, категоричен бе Кано за плана за евакуация, защото цяла Япония ще бъде в опасност, ако Окинава бъде въвлечена в бойните действия. И добави:
„Просто се надявам, че парите ще бъдат похарчени за политики, които ще помогнат на хората в Йонагуни да живеят мирно.“
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Обединеното кралство увеличава разходите си за отбрана до 2,5%