Стaгнация на IT пазара на труда в България: Кога може да очакваме промени?

0
164
Графика
Графика. Снимка: "Землевеж", Facebook

Охлаждането на IT пазара в България се очаква да продължи до края на 2024 година, след което се прогнозират подобрения. Възможно е обратът да настъпи по-рано, в зависимост от развитието на икономическата обстановка както в страната, така и в чужбина. Такава е тенденцията, която ни очертава статистика от сайта „Землевеж“, а обявените данни, които предоставят дават по-широк поглед върху текущата ситуация.

„Пазарът на труда в IT сферата става известен с висока конкуренция между компаниите за твърде малък брой кандидати. Така до 2022 в платформата DEV.BG – един от водещите портали за търсене на работа в бранша, на едно място се пада и едва по една кандидатура. Това води до ограничена възможност за някои работодатели да подбират служителите си и бърз ръст на заплатите в условията на високо търсене и ниско предлагане на труд.

Същевременно от средата на 2022 се наблюдава охлаждане, като данните показват троен спад на отворените позиции с четворно увеличение на броя кандидатури. Така вече на едно място се падат по над 10 заинтересовани. Съотношението говори за по-скоро активно търсене на работа вместо пасивно разглеждане за възможности в други компании. Секцията за IT обяви на jobs.bg – друга главен алтернативен портал, също дава данни за неколкократен спад в отворените позиции от 2022 насам, макар да не показва броя кандидати.

Спадналото търсене на програмисти и други видове технически специалисти към момента има няколко обяснения, цитирани от експерти в бранша. От една страна забавянето на икономиката в ред чуждестранни пазари свива и поръчките към български компании, а от друга масовите съкращения там облекчават местния глад за кадри.

Ръстът на заплатите в България я прави по-неаткрактивна като low-cost дестинация за изнесени услуги, а покрай COVID-19 различни онлайн курсове създават голям обем новозавършили IT специалисти, които се включват на пазара без симетричен ръст на търсенето. Очаква се все по-широкото приложение на изкуствен интелект допълнително да позволява извършването на една и съща дейност с по-малък персонал.

Засега се очаква стагнацията при основните европейски икономики да продължи и през 2024 с изгледи за подобряване след това. Според собствените им изказвания организаторите на онлайн курсовете по програмиране в България се радват на рекорден брой записани, които ще се включват в пазара на труда в близкото бъдеще, търсейки работа сред ограничен набор обяви.

От днес антибиотици ще се продават само с електронна рецепта

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments