Срещата на върха на Байдън за демокрация: Проблемният списък с покани хвърля сянка върху въздействието

0
21
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Президентът Джо Байдън се готви да изпълни ключовото си предизборно обещание, като свика Среща на върха за демокрация: първо по рода си събиране на повече от 100 държави, за да помогне за спиране на демократичното отстъпление и ерозията на правата и свободите по целия свят.

Но защитниците на правата се съмняват дали виртуалното събитие може да подтикне онези световни лидери, които са поканени, някои обвинени в приютяване на авторитарни тенденции, да предприемат смислени действия.

„Ако срещата на върха трябва да бъде нещо повече от поредната среща, всеки присъстващ, включително Съединените щати, ще трябва да изпълни смислени ангажименти по въпросите на демокрацията и правата през следващата година“, каза Ани Бояджиян, вицепрезидент по политика и застъпничество във Freedom House, група с нестопанска цел, специализирана в правата на човека и демокрацията.

Служители на администрацията казват, че декемврийското събитие е само „стартиране“ на по-дълъг разговор за демокрацията и че страните ще трябва да изпълнят реформите, които обещаха да бъдат поканени на последващата среща на върха, планирана догодина.

Събитието, което ще се проведе на 9 и 10 декември, е тест за дългогодишното твърдение на Байдън, обявено в първото му външнополитическо обръщение като президент през февруари, че Съединените щати ще се върнат към глобалното лидерство по време на неговия мандат, за да се изправят срещу авторитарните сили водени от Китай и Русия.

Предварителен списък с покани, съобщен за първи път от „Politico“ и потвърден от източник, запознат с въпроса, показва, че събитието ще събере зрели демокрации като Франция и Швеция, но също и страни, включително Филипините и Полша, където активистите казват, че демокрацията е застрашена. В Азия някои съюзници на САЩ като Япония и Южна Корея бяха поканени, докато други като Тайланд и Виетнам не бяха.

Представителството от Близкия изток беше слабо, като Израел и Ирак са сред малкото поканени държави и забележителни съюзници на САЩ като Египет и партньорът от НАТО Турция, които отсъстваха от списъка.

Правозащитните групи хвалят обещанието на Байдън да възстанови насърчаването на правата и свободите като приоритет на външната политика, след незаинтересования подход на предшественика му Доналд Тръмп, който открито похвали силни личности като египетския президент Абдел Фатах ал-Сиси и руския лидер Владимир Путин.

Те също така казват, че поканата за страни с проблемни права на човека поражда съмнения относно достоверността на събитието, но в същото време илюстрира борбата на администрацията да балансира по-широки интереси на националната сигурност на САЩ, като противодействието на надигащ се Китай, с по-високи идеали.

„Очевидно е, че стратегическите съображения за противопоставяне на Китай играят роля в привличането на много проблемни, отстъпили демокрации като Индия и Филипините, които са в съседство с Китай“, каза Ейми Хоторн, изследователски директор в Project on Middle East Democracy, група за застъпничество.

„Същото може да важи и за каненето на дълбоко погрешна демокрация Ирак, съсед на противника на САЩ, иранската теокрация“, добави тя.

„Направете избор“

Президентът на Филипините Родриго Дутерте, който в миналото е заявявал, че не го е „грижа за правата на човека“, и индийският президент Нарендра Моди, за когото застъпническата група Freedom House каза, че тласка Индия към авторитаризъм, ще бъдат сред тези, които обсъждат с Байдън как да помогнат на демокрацията процъфтяват в световен мащаб.

Служител от министерството на външните работи на Филипините потвърди, че Дутерте е поканен на онлайн форума и каза, че Вашингтон не е наложил „абсолютно никакви условия“ за неговото присъствие. Правителството на страната все още обмисля дали да участва, каза служителят.

Високопоставен служител на САЩ, участвал в планирането на срещата на върха, каза пред Ройтерс, че са изпратени покани до страни с различен опит в демокрацията от всички региони на света.

„Това не беше за одобряване: „Вие сте демокрация, вие не сте демокрация“. Това не е процесът, през който преминахме“, каза служителят.

Служители на администрацията на Байдън казват, че е трябвало да „направят избор“, за да осигурят регионално разнообразие и широко участие.

Правозащитните организации заявиха, че само седмици до срещата на върха не е ясно как Вашингтон ще наблюдава изпълнението на ангажиментите и ще държи на думата лидерите, които участват.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments