Среща на бизнеса в Бургас: Гъвкавото образование променя профила на инвеститорите

0
152
Среща на бизнеса в Бургас
Среща на бизнеса в Бургас. Снимка: Искра.бг

Последните години бяха доста бурни за икономиките в цялата страна. Най-много удари на кризата понесоха бургаските общини, но през 2021 г. се върнаха към бърз растеж заради възстановяването на туризма и преработващата промишленост.

Въпросът какво може да направи община Бургас, за да диверсифицира икономиката си и да намали зависимостта си от туризма беше сред основните теми, които се дискутираха по време на събитието „Среща на бизнеса в Бургас и региона“. То беше организирано от вестник „Капитал“. На нея пристава и кметът на Бургас Димитър Николов, който каза:

„Освен индустрия, регионът ни е известен с изключително развитата си туристическа инфраструктура. Преди броени дни открихме Северния обход на Бургас, което допълнително помага за логистиката. През тази година също продължава интересът към новите индустриални зони. От Община Бургас пожелаваме на бизнеса едно силно лято, по-силен вятър в платната на бургаския бизнес, като местната власт е на ваше разположение 24/7.“

След изказването на бургаския градоначалник бяха наградени най-динамичните малките и средни кампании в региона, които са с най-висок растеж. Можете да ги видите във видеото:

На първата дискусия присъстваха:

Кирил Янчев – ръководител отдел „Устойчиво развитие“, ОББ
– Милен Райков – съдружник, Данъци и ръководител, Пазари за EY България, Северна Македония, Албания и Косово
– Д-р инж. Огнян Чалъков – мениджър бизнес развитие, International Armored Group. Компанията е създадена от българина Антон Стефов, която планира да направи първия завод за бронирани машини, който ще се намира в Бургас.
– Станимир Николов – регионален представител на Германската търговска камара, изпълнителен директор на StoreIT.

„При такава демографска картина в България и в света, инвеститорите първо се интересуват от работна ръка, след това идва инфраструктурата, енергоизточниците и т.н. В България страшно много се развива сферата на услугите и там още по-силно се следват хората, работната ръка. В това отношение Община Бургас се справя добре демографски. Университетите създават много бавно кадрите, които са нужни на бизнеса. Нужно е гъвкаво образование, което се нагажда на нуждите на инвеститорите, повече продължаващо образование и променящи се умения. Това правят едно място атрактивно и профилът на инвеститорите се променя и започва да следва работната ръка“, посочи Милен Райков. Цялата среща можете да видите във видеото:

По време на срещата стана ясно, че сред основните предимства на областта е добрата демографска структура, но пък има видими предизвикателства от гледна точка на образованието и уменията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments