Смъртните случаи от коронавирус в САЩ достигнаха 100 000

0
93
САЩ
Снимка: Pixabay

Смъртните случаи от коронавирус в САЩ достигнаха 100 000 в рамките на по-малко от 4 месеца. С 1,69 милиона потвърдени случаи на заболяването или 30% от заболелите в световен мащаб страната се превърна най-тежкото засегната от глобалната пандемия. Първият заболял в Щатите бе регистриран в щата Вашингтон на 21 януари, пише „BBC“.

От началото на заразата в китайския град Ухан през изминалата година заболелите в световен мащаб достигнаха 5,6 милиона души, а смъртните случаи 354 983. Битката за живота си по-конкретно в САЩ са изгубили 100 276 души, показват данни на университета „Джонс Хопкинс“ в Мериленд, който следи развитието на пандемията от зараждането й.

Редакторът на “BBC” за Северна Америка Джон Сопел коментира, че жертвите са близо до броя на загубилите живота си американци във войните в Корея, Виетнам, Ирак и Афганистан за близо 44 години сражения. По брой починали на глава от населението обаче САЩ се нарежда на девето място след страни като Белгия, Великобритания, Франция и Ирландия.

Каква е ситуацията на национално ниво?

Проучване на “Reuters” сочи, че за седмицата, завършила в неделя, в 20 щата е регистрирано повишаване в броя на новите заболели. Северна Каролина, Уисконсин и Арканзас са сред щатите с най-висок прираст на заболелите.  Разпространението на заразата остава упорито високо в метрополитни райони, сред които Чикаго, Лос Анджелис и покрайнините на Вашингтон

Някои от най-тежко засегнатите щати като Ню Йорк отчетоха спад в смъртността, с 21 000 починали души за последната седмица. По време на пика на кризата в града Ню Йорк ежедневната смъртност достигна стотици души, като болниците бяха залети, а временни морги установени извън здравните заведения. 

Каква бе политическата реакция?

Президентът Доналд Тръмп настоя, че без действията на администрацията му броят на жертвите би бил 25 пъти по-висок, макар и критици да го обвиниха в забавено взимане на мерки. Щатските губернатори на свои ред бяха обвинени за неуспешното овладяване на опасността, която вирусът представлява за старческите домове. 

Първоначално републиканският президент омаловажи пандемията, сравнявайки я със сезонните грипове. В началото на февруари той обяви, че заразата е “под контрол” и че до април ще “изчезне магически”Тръмп прогнозира между 50 000 и 60 000 смъртни случаи, след което между 60 000 и 70 000, а до последно “значително под 100 000”По-рано този месец държавният глава обяви, че високият брой на заразени в САЩ е “медал за доблест”, тъй като е свидетелство “за ефикасното тестване в страната”.  

Изследване на Колумбийския университет в Ню Йорк сочи, че смъртните случаи биха били с 36 000 по-малко при взети по-рано мерки. Очакваният опонент на Доналд Тръмп за президентските избори през ноември Джо Байдън отправи в сряда послание към семействата на загиналите. 

“За тези, които в момента страдат – дълбоко съжалявам за загубата ви”, написа бившият вицепрезидент в публикация в Туитър. “Цялата нация скърби с вас”.

Каква бе политическата реакция?

С близо 39 милиона американци останали безработни САЩ работи щат по щат за отварянето на икономиката, макар и смъртните случаи да продължават да растат. Всички 50 щати преминаха към различни форми на облекчаване на наложените карантинни мерки в страната. 

Най-големият увеселителен парк в света “Walt Disney World” в щата Флорида планира да отвори врати на 11 юли, в случай че губернаторът го допусне. Четири казина в Лас Вегас, собственост на “MGM Resorts”, са планирани да отворят на 4 юли. Компанията обяви, че служителите ще се тестват редовно за COVID-19.

Към момента все още няма ваксина или лечение за респираторното заболяване, като към момента се работи по няколко. Социално проучване на “AP-NORC” сочи, че едва 49% от американците биха се ваксинирали.  

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments