Служители на ЕС: Мартин Зелмайер не е добре дошъл в Брюксел

0
32
Мартин Зелмайер
Мартин Зелмайер. Снимка: Фейсбук

Потенциалното завръщане на „Чудовището от Берлеймон“ разтревожи Брюксел, пише „Politico“. В залите на брюкселските институции се носят слухове и витаят страхове, че Мартин Зелмайер, някогашният висш държавен служител на Европейската комисия, известен с острия си стил на управление, ще се завърне, тъй като срокът на назначението му в Австрия изтича.

Екип на „Politico“ разговаря с десетина служители на ЕС в Брюксел, като всички те потвърдиха, че завръщането му в Брюксел е нежелано, малко вероятно и по думите на един от служителите на Комисията, дори „немислимо“ при сегашната председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която изпълнява длъжността си изключително строго. Въпросните служители се съгласиха да говорят за Зелмайер при условие, че запазят анонимност. Самият той все още се смята за влиятелна фигура, но понастоящем се намира на „безопасно разстояние“, тъй като е начело на офиса на Европейската комисия във Виена.

Двама от източниците споделят, че Зелмайер е бил поканен на интервю за следващия посланик на ЕС в Швейцария. Според собствените насоки на ЕС посланиците се назначават от председателите на Европейския съвет и Европейската комисия по предложение на ръководителя на външната политика на ЕС. Както е известно, Зелмайер се издигна бързо в кариерата си, като през 2018 г. беше повишен от началник на кабинета на тогавашния председател на Комисията Жан-Клод Юнкер до генерален секретар на Европейската комисия.

Европейският омбудсман заяви, че тази стъпка е била предприета без да бъдат следвани правилата на ЕС, както и собствените правила на Комисията. Тогава назначението му на по-висока длъжност беше възприето от мнозина като умишлен ход за концентриране на властта в ръцете на Зелмайер. Един от служителите, пожелал анонимност, твърди, обичайните ходове на влиятелния политик по време на престоя му в Брюксел са включвали париране на опозицията, налагане на решения дори там, където той не е имал официални правомощия, и насърчаване на негови фаворити.

Зелмайер подаде оставка от длъжността си на високопоставен държавен служител в момента, в който председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен получи своята номинация. За самата фон дер Лайен това беше двойна победа, която осигури на Европейския парламент триумф в момент, в който той се нуждаеше от подкрепа, а освен това тя успя да се наслади на факта, че е допринесла за отстраняването на влиятелния държавен служител, докато утвърждаваше собственото си влияние в Брюксел. В свое интервю за германски информационен канал, проведено миналата година, Зелмайер заяви, че би бил доволен, ако се завърне в Брюксел. Според двама високопоставени служители в изпълнителната власт на ЕС обаче огромното влияние на фон дер Лайен в Брюксел, съчетано с противоречивата ръководна тактика на Зелмайер, правят завръщането му в Комисията почти невъзможно.

В известен смисъл, Урсула фон дер Лайен е новият Мартин Зелмайер, твърди Стивън ван Хеке, професор по европейска политика в Католическия университет в Льовен.

Според стандартната практика на ЕС дипломатите се сменят на всеки четири години. При последното европейско дипломатическо „пренареждане“ Зелмайер беше включен в списъка на кандидатите за посланик на блока в САЩ или в ООН – два ключови поста за защита на интересите на ЕС. Вместо да получи един от тези постове обаче, той остана в Австрия.

Перспективата за командироване в Швейцария се разглежда от някои служители като дипломатическо изгнание – в случая място, където потенциалът на Зелмайер за негативно влияние е ограничен.

„Това е тихо и хубаво място, където той не може да навреди,“, казва един от източниците.   

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments