След среща между министър Николов и „Грийнпийс“-България: Ще има облекчения за ВЕИ за собствени нужди

0
61
Среща в МЕ
Среща в МЕ. Снимка: Скрийншот от видео

Активисти на „Грийнпийс“-България са окупирали сградата на Енергийното министерство днес и са призовали за мир и енергийна независимост чрез възобновяеми източници. Те са поискали среща с ресорния министър Александър Николов и са настояли за незабавни административни облекчения за гражданите и бизнеса за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/.

Министър Николов е приел природозащитниците, а по време на разговора е заявил, че министерството се старае да не е само административен орган и от институцията ще опитат да подобряват достъпността на гражданите до проекти за възобновяема енергия. Министърът обаче не се ангажира със срок за обществено обсъждане на законодателни промени.

„Това, което се опитваме да правим с оглед на всичко, което се случва около нас, е да има отворена платформа, която да подпомага директно бита и малкия бизнес за изграждане на зелени мощности. Да няма нищо отвъд това, което и да е домакинство да посочи конкретен покрив, парцел или място, на което да се направи подобна мощност. Нищо друго.“

Изграждането на зелени мощности за собствена консумация ще повиши конкурентоспособността за бизнеса, ще понижи значително консумацията и разходите на електроенергия директно от системата, а с децентрализирането на системата и загубите по трасетата ще намалеят, посочи още министър Николов.

През декември миналата година „Грийнпийс“-България изпрати предложения за законодателни промени до Министерството на енергетиката /МЕ/, които да улеснят гражданите да произвеждат сами нужната им енергия от възобновяеми източници. По време на срещата министър Николов заяви, че не е запознат с тях и помоли организацията да ги изпрати пак.

„Ще се постараем тази среща да не е единствена. Оставаме на мнение, че общественото обсъждане на промените в енергийното законодателство за улесняване на хората да произвеждат енергия за собствени нужди от възобновяеми източници трябва да бъде обявено скоро. Преходът към възобновяема енергия не бива да се бави, защото чрез него можем да прекратим зависимостта си от изкопаеми горива и ядрена енергия. Ще изпратим отново предложенията си за законови промени и разчитаме, че този път те ще бъдат разгледани на най-високо ниво.“, каза Балин Балинов от екоорганизацията. Оттам припомнят, че крайният срок за въвеждане на благоприятно законодателство и улеснени процедури за производство на енергия за собствени нужди индивидуално или в общност, свързани с Директивата за възобновяема енергия, изтече в края на юни 2021 г. Според активистите общественото обсъждане, а не директно гласуване в Парламента, ще даде възможност на всички граждани, местни власти и бизнеси да се запознаят и коментират текстовете.

 

Природозащитниците настояват за целенасочена работа за промяна на енергийната система у нас, която да я направи отворена към хората и независима от изкопаемите горива и ядрената енергия. Така те сами ще могат да произвеждат енергията, от която се нуждаят, без риск за здравето им, природата и климата. Това също така би намалило значително енергийните загуби, както и енергийната бедност.

От „Грийнпийс“-България напомнят още, че изкопаемите горива са причина за конфликти и войни, замърсяват околната среда, подклаждат климатичната криза и вредят на човешкото здраве. Според тях ядрената енергия също не е решение, защото крие огромни рискове от радиоактивно замърсяване при инциденти или войни. Природозащитниците настояват за целенасочена работа за промяна на енергийната система на България, която да я направи отворена към хората и независима от изкопаемите горива и ядрената енергия. Така те сами ще могат да произвеждат енергията, от която се нуждаят, без риск за здравето им, природата и климата. Това също така би намалило значително енергийните загуби, както и енергийната бедност.

Трилиони долари се харчат ежегодно на глобално ниво за въоръжаване и изкопаеми горива. Тези две индустрии влизат и в един опасен и много скъп съюз. Доклад на „Грийнпийс“ от декември миналата година показва огромните суми, които се инвестират за охрана на петрол и газ. 2/3 от всички европейски военни мисии се организират за това. Между 2018 и 2021 г. общата сума, изразходвана от европейските страни и НАТО за целта, е 35 млрд. евро. В допълнение, Европа е най-зависимият континент от вноса на петрол и газ от трети страни, което дава в ръцете на Русия огромен финансов ресурс. Част от него финансира войната в Украйна.

Организацията осъжда непровокираната и незаконна война, водена от руското правителство в Украйна и призовава президента Путин незабавно да изтегли силите си и да прекрати военните действия. Твърдо убедени сме, че хората от двете страни на границата не искат война, а искат да живеят в мир и заедно, посочват още от „Грийнпийс“- България.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments