След изригването на вулкан в Исландия: Лавата разруши домове в Гриндавик

0
63
Изригване на вулкана
Изригване на вулкана. Снимка: Guðlaugur Þór Þórðarson, Facebook

Президентът на Исландия заяви, че страната се бори с огромни природни сили, след като разтопена лава от вулкан в югозападната част на острова погълна няколко къщи в евакуирания град Гриндавик, предава „Асошиейтед прес“.  Президентът Гудни Т. Йохансон заяви в телевизионно обръщение късно снощи:

„На полуостров Рейкянес, където се е събудила дълго спяща вулканична система, е започнал ужасяващ период на сътресения.“

В неделя сутринта вулканът на полуострова изригна за втори път в рамките на по-малко от месец. Часове по-рано властите наредиха на жителите да напуснат рибарското градче Гриндавик, тъй като поредица от малки земетресения прогнозираха предстоящо изригване.

Геофизикът Магнус Туми Гудмундсон заяви в понеделник сутринта, че изригването е „намаляло значително“ през нощта, но че не може да се каже кога ще приключи.

Гриндавик, град с 3800 души население на около 50 км югозападно от столицата Рейкявик, беше евакуиран преди това през ноември, когато вулканичната система Сварценги се събуди след почти 800 години.

В крайна сметка вулканът изригна на 18 декември, изпращайки лава далеч от Гриндавик. На 22 декември на жителите беше разрешено да се върнат по домовете си. Оттогава аварийните работници изграждат защитни стени, които са спрели голяма част от потока лава от новото изригване недалеч от града. Никой не е загинал при изригванията, но един работник е изчезнал, след като според съобщенията е паднал в пукнатина, отворена от вулкана.

„Все още не знаем как ще се развие това изригване, но все пак трябва да предприемем онези действия, които са по силите ни“, коментира президентът и добави:

„Продължаваме да се надяваме на възможно най-добър изход, в лицето на тези огромни природни сили. Ще продължим да изпълняваме отговорностите си и ще продължим да бъдем заедно.“

Исландия, която се намира над гореща вулканична точка в Северния Атлантик, има средно по едно изригване на всеки четири до пет години. Най-разрушителното в последно време беше изригването на вулкана Ейяфятлайокутъл през 2010 г., което изхвърли облаци пепел в атмосферата и наруши трансатлантическите въздушни превози в продължение на месеци.

Не се очаква последното изригване да изхвърли големи количества пепел във въздуха. Операциите на летище Кефлавик продължават нормално, заяви Гуджон Хелгасон, говорител на летищния оператор Isavia.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments