Sinovac: Резултатите от Бразилия показват, че китайската ваксина е 50,4% ефективна

0
62
Ваксина
Снимка: Pixabay

Установено е, че ваксината срещу коронавирус, разработена от китайския Sinovac, е 50,4% ефективна. Това стана ясно от бразилските клинични проучвания, според последните резултати, публикувани от изследователите, пише “BBC”. Това показва, че ваксината е значително по-малко ефективна от предложените данни – едва малко над 50%, необходими за одобрение от регулаторите.

Китайската ваксина е една от двете, които бразилското правителство одобри. Бразилия е една от страните, най-силно засегнати от COVID-19Sinovac, базирана в Пекин биофармацевтична компания, стои зад CoronaVac, инактивирана ваксина. Тя работи, като използва убити вирусни частици, за да изложи имунната система на организма на вируса, без да рискува сериозен отговор на заболяването.

Няколко страни, включително Индонезия, Турция и Сингапур, са направили поръчки за ваксината. Миналата седмица изследователи от института Бутантан, който провежда опитите в Бразилия, обявиха, че ваксината има 78% ефективност срещу „леки до тежки“ случаи на COVID-19. Но във вторник те разкриха, че изчисленията за тази цифра не включват данни от група „много леки инфекции“ сред тези, които са получили ваксината, която не се нуждае от клинична помощ. С включването на тези данни степента на ефикасност вече е 50,4%, казаха изследователи.

Бутантан подчерта, че ваксината е 78% ефективна за предотвратяване на леки случаи, които се нуждаят от лечение, и 100% ефективна при предотвратяване на умерени до сериозни случаи.

Опитите на Sinovac са дали различни резултати в различните страни. Миналия месец турски изследователи заявиха, че ваксината Sinovac е ефективна с 91,25%, докато Индонезия, която въведе програмата си за масова ваксинация в сряда, заяви, че е ефективна с 65,3%. И двете са междинни резултати от изпитвания на късен етап.

Освен това имаше загриженост и критика, че изпитанията на китайски ваксини не са обект на същия контрол и нива на прозрачност като западните варианти.

Както ваксината Sinovac, така и ваксината, разработена от Оксфордския университет и фармацевтичната компания AstraZeneca, имат искания за разрешение за спешна употреба, предстоящи при регулаторите в Бразилия.

Последните новини идват, когато Бразилия се справя с голям скок нa случаите. В момента страната има третия най-голям брой случаи на COVID-19 в света с над 8,1 милиона, нареждайки се точно зад САЩ и Индия.

Редакторът на BBC World Service за Америка Кандас Пиет припомня, че страната страда от едно от най-смъртоносните огнища в света, но все още не е съобщила кога ще започне програмата за ваксинация. Забавянето е причинено до голяма степен от случайния и разделен подход на правителството към ваксинацията, казва още кореспондентът на медията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments