Синдромът на компютърното виждане

0
206
Офис
Офис

Много хора работят с компютри и напрежението в очите се превърна в основен проблем днес, пише Американската асоциация по оптометрия.

Синдромът на компютърното виждане се описва като група проблеми със зрението и очите, които са резултат от продължително използване на компютър, таблет, електронен четец или мобилен телефон.

Симптомите варират от физическа умора, намаляване на производителността, увеличаване броя на грешките в работата, до зачервяване, сухота и напрежение на очите, главоболие, замъглено зрение, болки в шията и раменете.

Много често тези симптоми отшумяват при намаляване на използването на цифрови устройства. Но в случай, че не се направи нищо за справяне с проблема, те ще продължат да се повтарят и в бъдеще ще се влошат.

Често пъти буквите не са прецизни и ясно дефинирани, контрастът е намален или има отражение на екрана, което затруднява виждането и кара очите да се напрягат. С разстоянието и ъгъла на гледане също трябва да бъдем внимателни.

Наличието на дори незначителни проблеми със зрението може сериозно да повлияе на комфорта ни при продължителна работа с компютър или други устройства.

Някои хора наклоняват главите си на странни ъгли, защото очилата им не са предназначени за гледане на компютър. Или пък се навеждат към екрана, за да го видят ясно. От там неудобната поза може да доведе до мускулни спазми или болки в областта на шията, раменете или гърба.

Умора в очите
Умора в очите

При всички случаи е добре да се посъветвате със специалист, който ще направи необходимите изследвания и ще ви посъветва как да се справите с неприятните симптоми.

Някои важни фактори предотвратяват или поне намаляват синдрома на компютърното виждане. Те включват осветление, комфорт на стола, на който седим, разположение на монитора, почивки, по време на работа.

Местоположение на екрана: повечето хора се чувстват удобно, когато гледат надолу. Екранът на компютъра трябва да бъде 15 – 20 градуса под нивото на очите.

Осветление: позиционирайте компютъра така, че да няма отблясъци, особено от прозорци. Използвайте щори или завеси. Добре е да смените стандартните крушки на лампите с такива с по-ниска мощност.

Позиция: столът, на който седите трябва да съответства на тялото. Височината му трябва да се регулира така, че краката ви да останат на пода. Китките не трябва да лежат на клавиатурата докато пишете.

Кратки почивки: важно е да се правят, особено при продължителна работа с компютър. На всеки два часа правете пауза от поне 10 минути.

Мигайте: за да сведете до минимум вероятността да развиете сухота, направете усилие да мигате често. Това ще запази предната повърхност на очите влажна.

Редовните очни прегледи и правилните навици за гледане могат да помогнат за предотвратяване или намаляване на развитието на симптомите, свързани със синдрома на компютърната визия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments