Silicon Valley Bank: Акциите на глобалната банка падат, въпреки уверенията на Байдън

0
48
Акции
Акции. Снимка: Pixabay

Банковите акции в Азия и Европа се паднаха, въпреки уверенията на американския президент, че финансовата система на Америка е безопасна след срива на два американски кредиторa, предава „BBC“.

Спадовете идват, след като властите промениха позицията си и сега защитават депозитите на клиентите, когато базираната в САЩ Silicon Valley Bank (SVB) и банката за подписи се сринаха. Джо Байдън обеща да направи „всичко необходимо“, за да защити банковата система. Но инвеститорите се опасяват, че други кредитори все още могат да бъдат засегнати от изпадането.

Във вторник японският индекс на Banks Topix Banks падна с над 7%, като го постави на курс за най -лошия си ден от повече от три години. Акциите на Mitsubishi UFJ Financial Group, най-големият кредитор в страната по активи, намаля с 8,1% в азиатската търговия в средата на деня. А в понеделник Испания Сантандер и Германия Commerzbank забелязаха, че цените на акциите им се гмуркат с повече от 10% в един момент.

Доста по-малки американски банки претърпяха дори по-лоши загуби от европейските колеги, въпреки че успокояват клиентите, че имат повече от достатъчно ликвидност, за да се предпазят от шокови състояния.

Нестабилността доведе до спекулации, че Федералният резерв на Америка вече ще спре плановете си да продължи да повишава лихвите, предназначени да укротяват инфлацията.

Байдън излезе с коментар, че хората и предприятията, които са депозирали пари в Silicon Valley Bank, ще имат достъп до всичките си пари от понеделник, след като правителството се намеси, за да защити изцяло своите депозити.

Много бизнес клиенти бяха изправени пред перспективата да не могат да плащат на персонала и доставчиците, след като средствата им бяха замразени. Кореспондентът на BBC North America Technology Джеймс Клейтън разговаря с People, който се реди на опашка през целия ден пред клона на SVB в Menlo Park, Калифорния, за да получи вложените си. Тъй като банката вече не предлага електронни преводи, хората теглеха парите си след проверка на касата.

Как се срина банката на Силиконовата долина?

Silicon Valley Bank – която се специализира в кредитирането на технологичните компании – беше закрита от американските регулатори, които завзеха активите си в петък. Това беше най-големият провал на американската банка след финансовата криза през 2008 г. Банката се опитваше да събере пари, за да включи загуба от продажбата на активи, засегнати от по-високи лихви. Думата за проблемите накара клиентите да се състезават за изтегляне на средства, което доведе до парична криза.

Властите в неделя също поеха банката за подписване в Ню Йорк, която имаше много клиенти, участващи в криптовалута и бяха разглеждани като институция, която е най -уязвима за подобен банков цикъл.

Американският президент Байдън от своя страна обеща, че покриването на депозитите няма да струва нищи на данъкоплатците и вместо това да бъде финансиран от регулаторите на таксите на банките.

Като част от усилията за възстановяване на доверието, регулаторите на САЩ също разкриха нов начин на банките да вземат спешни средства в криза. И все пак има опасения, че провалите, които се появиха след срива на друг американски кредитор, Silvergate Bank, миналата седмица, са знак за проблеми в други фирми.

Пол Ашърт от капиталовата икономика заяви, че американските власти са „действали агресивно, за да предотвратят развитието на зараза“. Той уточни:

„Но заразяването винаги е било по-скоро за ирационален страх, така че бихме подчертали, че няма гаранция, че това ще работи.“

Дани Хюсън, ръководител на финансовия анализ на бордовите брокери AJ Bell, потвърди:

„Първият прилив на облекчение е заменен от неедно опасения, че ерата на високите проценти може да бъде по-трудна за някои банки, отколкото се смяташе преди.

И обясни:

„В САЩ банковите акции се плъзнаха, въпреки залогът на Джо Байдън, че„ каквото и да е необходимо ще бъде извършено, за да се предотврати сриването на повече домизони.“

Политическо падение

Неуспехът на SVB повторно подхранва дебатите – подобни на тези, наблюдавани след финансовата криза през 2008 г. – за това колко трябва да направи правителството, за да регулира и защити банките. Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл казва, че ще има задълбочен и прозрачен преглед на срива.

Байдън призова за по-тежки правила и подчерта, че инвеститорите и банковите лидери няма да бъдат пощадени. Той заяви:

„Те съзнателно поеха риск … така работи капитализмът.“

Все пак републиканският сенатор Тим Скот, разглеждан като потенциален кандидат за президент през 2024 г., нарече спасяването „проблематично“. Ето как коментира въпроса той:

„Изграждането на култура на правителствена намеса не прави нищо, за да спре бъдещите институции да разчитат на правителството да се промъкне, след като поемат прекомерни рискове.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments