Сигнал до Искра.бг: Спазва ли Община Бургас решенията на Конституционния съд?

0
299
Георги Николов
Георги Николов. Снимка: Искра.бг

Сагата на Георги Николов и Община Бургас, свързана с имот в бургаския квартал „Акациите“, продължава. Той се обърна отново към Искра.бг, за да изрази възмущението си и да сигнализира, че местната власт не спазва решения на Конституционния съд. Николов твърди, че „в момента Община Бургас седи над съдебната система“.

„Имам много проблеми с Общината под различни форми. Има хора от Община Бургас, които казват, че аз ги обиждам и клеветя, но аз смятам, че искат да откраднат моя имот, без да имат основание и без да имат никакво право. Те „трошат“ парите на нас данъкоплатците. Предполагам, че не съм само аз засегнат от решенията на Общината“, подчерта Николов в специално интервю пред Искра.бг.

Преди дни потърпевшият е бил приет от кмета на Бургас Димитър Николов в присъствието на Златина Георгиева, директор на дирекция „Правно-информационно обслужване“ в Общината. По думите му Георгиева му е казала, че „не постъпва коректно с тях и ги клевети“. Според Николов причината за тези действия от страна на местната власт е пусната от него жалба към юрист-консулта на Общината Златан Христов.

„По време на делото в началото на март тази година се срещнах с г-н Златан Христов и му заявих: „Има решение на Конституционния съд и вие трябва да се съобразите с него.“, припомни Николов в интервюто. Той посочи, че тогава е почувствал, че животът му е застрашен от думите на Златан Христов.

„Всичко това ми се случва след 15-16 години процедури с Общината. Те ме съдеха, че не плащам данък сгради и данък смет, което не е истина. Пробваха се по всякакъв начин да ми вземат имота и накрая започнаха дела срещу собствеността ми, за да могат да я придобият по един нерегламентиран и незаконен начин. Бях принуден да водя дела срещу Общината, за да ми се плати направените от мен подобрения, но явно местната власт искат да вземат имота за без пари, за да го дадат на свои хора. От Община Бургас заведоха допълнителен иск, с който искат аз да им плащам наем. Това е пълен парадокс – да плащам наем на моята собственост. После ме накараха по три пъти да си плащам данъците в една година. По този начин искаха да ме съсипят“, подчерта потърпевшият гражданин.

По този повод Николов зачете част от излязлото решения на Конституционния съд:

„Има Решение №3 на Конституционния съд от 24 февруари 2022 година, а именно, че на 1 януари 2018 година Министерският съвет /МС/, не е продължил мораториума и затова от 31 декември 2017 до 19 януари 2018 година се отменя вечноправният ефект на давностното владение. Затова Конституционният съд смята, това противоречи на самата Конституция и на чл. 4 ал. 1, където държавата трябва да се подчинява на законите, но Община Бургас не ги спазват, връщайки със задна дата правния ефект от техния мораториум. Самият Конституционен съд казва, че това не може да е така, защото в случая се отнемат права. Когато се отнемат права на хората, което е залегнало в чл. 17 ал. 1 и 3 се посочва, че правото на собственост стои над всичко и тя е неприкосновена.“

По думите му излиза, че решенията на Конституционния съд са задължителни и трябва да се изпълнят. Те осигуряват върховенството на Конституцията и са задължителни за всички държавни органи, физически лица, граждани и дори Народното събрание, като висш държавен орган.

При въпрос дали Община Бургас е спазила това решение на Конституционния съд, Николов отговори:

„Когато не се спазва Конституцията, това се нарича суспендиране. Решенията на Конституционни съд са най-висшата форма. В Решение 116 на Бургаския апелативен съд се казва, че следва да се приеме, като доказан най-ранен момент за владеене на имота от 1954-1955 година, това владение не води до придобивна давност в предвид забраната по чл. 86 по Закона за собствеността за придобиване на давност за държавна и общинска собственост, но с решението на Конституционния съд е точно обратното. С две думи решението на бургаския съд няма никаква стойност, като се има предвид решението от Конституционния съд.“

Имотът на Георги Николов е от близо 11 декара. Той разказа, че дядо му го взел от един турчин през 1913 година, но е нямал документи по онова време. По думите му от 1963 година има позволителен билет, който е бил издаден за узаконяване на сградите. Нотариалният акт е издаден на базата на документи през 2012 година и през 2016 година. През 2017 година Общината завежда дело, за да докаже, че там имотът е бил държавна собственост и следователно става общинска.

„Няма институция, която да задължи тези престъпници /Община Бургас/ да спазват Конституцията. Общината съди и наказва хората със санкции, но с парите на своите данъкоплатци. Какво може да се направи?“, запита се потърпевшият. Той е категоричен:

„Над 90% от хората смятат, че съдебната система няма справедливост. Аз мисля, че в нея има справедливост, но институциите – общини, министерства и т.н., не изпълняват решенията на съда.“

Можете да видите цялото интервю във видеото:

Николов се надява след местните избори да се прекратят тези порочни и престъпни действия на Община Бургас.

От Искра.бг ще продължим да следим казуса и оставаме отворени за всички засегнати страни да се изкажат.

Очакваме вашите сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments