Ще се намали ли данък добавена стойност за храните и лекарствата?

0
94
Илюстративна снимка: Wikimedia Commons
Илюстративна снимка: Wikimedia Commons

Синдикати и работодатели не желаят да има намаление на данък добавена стойност при изделията от брашно и  при лекарствата, предаде „Фокус“.

От БСП са предложили да намалее данъчната ставка на продуктите от брашно, мляко и месо от 20 на 5%. При лекарствата промяната да бъде от 20 на 9%. Представителите на партията са на мнение, че по този начин ще се насърчи българското земеделие и хранително-вкусовата промишленост. Посочват, че употребата на тези хранителни продукти отслабва през последните години, а разходите на производителите се увеличават.

Според БСП това ще спомогне и да не се задълбочава разликата във възможностите между бедните и богатите. Голяма част от храните са недостъпни за ежедневна употреба. Най-засегнати са възрастните хора, които разчитат само на пенсиите си. Лекарствата също са продукт, който трябва да бъде достижим за всички, твърдят от партията.

По време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество председателят на УС на АИКБ – Васил Велев обясни, че асоциацията няма да подкрепи проекта. Според него ДДС е основен стълб в бюджетните приходи. Той посочи, че промените няма да намалят крайната цена, но ще увеличат приходите на търговците.
Заместник-председателят на Българската стопанска камара – Димитър Бранков също изрази становище, че е против идеята. Според него това са въпроси, които трябва да се обсъждат по-дълго време.

Отношение по темата взе и вицепремиерът Марияна Николова. По нейни думи правителството няма да подкрепи идеята:

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди законопроектите за изменение и допълнение на Закона за данъка върху добавена стойност, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители, и на законопроект за публичните предприятия.

Тя твърди, че по първа точка социалните партньори не са подкрепили направените предложения. Зад тях са застанали само от КТ „Подкрепа“. Правителството в лицето на Министерството на финансите също е против.

„По втора точка бяха обсъдени допълнително направени предложения от Министерствто на икономиката, които се отнасят до запазване на действащия към момента режим на приватизация, както и за отпадане на наложените от законопроекта текстове, вливащи Агенцията за публични предприятия и контрол. Предложенията са по искане на социални партньори и те бяха подкрепени.“, заяви Николова и добави, че само от КТ „Подкрепа“ са се въздържали.

Представители на Търговската палата, КРИБ и КНСБ също са негативно настроени към законопроекта. От КНСБ смятат, че е нужно преструктуриране на цялата данъчна система.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments