Ще повлияе ли войната в Украйна на преговорите за климата?

0
26
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

„Ще повлияе ли войната в Украйна на преговорите за климата?“

Този въпрос беше засегнат по време на среща на световните лидери в Бон на фона на нови тревоги за енергийната сигурност. Украйна и Русия обикновено изпращат делегати на това събитие, но все още не е ясно дали и двете страни ще участват.

Д-р Светлана Краковска, която оглави украинската делегация на заседанията за одобряване на последните доклади на Междуправителствения комитет по изменението на климата (МКИК), заяви, че в момента климатът не е критичен въпрос за обсъждане.  Въпреки това тя изрази надежда, че преговарящите ще признаят ролята, която изкопаемите горива играят във войната, и ще предприемат бързи действия, за да се откажат от използването им.

Причината за тази война и нейният двигател са петролът и газът. Ето защо сега е моментът всички да се замислят и да използват тази възможност, за да спрат да използват толкова много енергия, както и да се замислят за начина си на живот.“, споделя Краковска.

Как трябва да се запази температурният праг от 1,5 °C?

За да се спази тази основна цел на Парижкото споразумение за климата, въглеродните емисии трябва да бъдат намалени наполовина до 2030 г. Последните данни на Метеорологичната служба на Обединеното кралство сочат, че шансът за временно преминаване на този температурен праг през следващите пет години е 50 на 50. За много развиващи се страни и малки островни държави увеличението с 1,5 °C би довело до негативни последици върху морското равнище, поставяйки на дневен ред много екзистенциални въпроси. Те се опасяват, че липсата на политическо внимание от страна на по-богатите държави към този основен въпрос увеличава заплахата.

По принцип войната и разходите за живот не трябва да се използват като извинение, за да се прекрачи прага от 1,5 °C. „, заяви посланик Конрод Хънте от Антигуа и Барбуда, който е водещ преговарящ от страна на Алианса на малките островни държави в преговорите в Бон.

Има ли обнадеждаващи признаци за напредък в Бон в условията на война и повишени разходи за живот?

Въпреки многото неотложни проблеми нациите смятат, че има основания за предпазлив оптимизъм. Енергийната криза превърна дискусиите за термопомпите и електрическите превозни средства в основна тема, което не успя да се случи по време на COP26.  Преговорите в Бон се провеждат в момент, в който подходът за справяне с климатичните проблеми ще стане ключов за справянето и с тези други предизвикателства.

В момента са налице редица взаимосвързани кризи и е възможно правителствата да се възползват от тази възможност, за да се справят с тези кризи, както и да изградят необходимото сътрудничество в световен мащаб.„, твърди Дейвид Уаскоу от Института за световни ресурси.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments