Ще има ли поевтиняване на храните и горивата след мерките на правителството?

0
22
Пари
Пари. Снимка: СДВР, Facebook

Ще поевтиняват ли горивата и храните след новите мерки? Този въпрос е особено актуален, тъй като се чуха критики от редица икономисти. Част от тях твърдят, че вместо да помагат на хората, мерките ще увеличат цените. Обяснението им е, че всяка мярка, която насърчава потреблението, води до увеличаване на инфлацията, предаде „БНТ“.

От правителството от своя страна залагат на това, че покачването на цените се дължи не на вътрешни, а изцяло на външни фактори. От една страна те са свързани с последствията от пандемията от коронавирус, а от друга – с войната в Украйна. Затова и кабинетът залага на това, че с повишаване на потреблението инфлацията няма да се увеличи. Но дали това е така?

Условно самите мерки могат да бъдат разделени на три групи. Те са подоходни, данъчни и други. Според обявения план на правителството ще бъде намален Данък добавена стойност /ДДС/ на хляба и на всички хлебни изделия. Същото ще важи и за природния газ, тока и парното. Ставката за тях ще бъде 9%. С толкова ще бъдат обложени и книгите, както и в момента. Но за да бъде компенсирано това намаление, ще има увеличение на ДДС-то за бирата и виното. То ще стане от 9 на 20 на сто.

Дали тази мярка ще доведе до необходимия ефект се съмнява дори и министърът на финансите Асен Василев. Той разкритикува подобен подход още в самото начало, защото свалянето на ставката за един сектор ще доведе до искания за същата мярка и от други.

Въпреки че намаленото ДДС трябва да се води в полза на потребителите, на практика не се случва точно така. Самият данък е основният източник на приходи в държавния бюджет. Нормалната логика води до това, че неговото намаляване, ще доведе и до по-ниска цена. Но вместо това обикновено те се запазват, а ползите са само за бизнеса. Реално за потребителя няма никакъв ефект.

Що се отнася до увеличението на данъчните облекчения за родителите от 4500 на 6000 лева това наистина ще доведе до видими резултати и ще подпомогне хората.

По отношение на подохоните мерки от 1 юли няма да има увеличение на минималната работна заплата, но ще има такова при пенсиите. От финансовото ведомство са изчислили, че средно те ще се повишат с около 20%. Получаваната до този момент добавка пък ще стане реално част от самата пенсия. Отделно ще има повишение по швейцарското правилно с 6.1 на сто, но това ще важи от 1 октомври. Проблемът според икономистите е, че тази мярка също сама по себе си води до генериране на нова инфлация.

Предвидени са и редица други мерки, като намаляване на 8% на лихвата, която се дължи за просрочени задължения към държавата, частни фирми и общините. По този начин хората ще бъдат облекчени при разплащанията.

Една от най-дискутираните промени е намалението с 0.25 лева на литър на бензина, газта и дизела. От началото на годината те са поскъпнали с между 15 и 30 на сто. Но засега в тази мярка въпросителните са повече, отколкото отговорите. Това, което се знае е, че всички шофьори ще получат отстъпка за първите 50 литра гориво месечно.

Повечето от промените ще бъдат заложени по план в предстоящата актуализация на държавния бюджет. Очаква се новата парична рамка на държавата да влезе в сила от 1 юли.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments