Село Слатина не потъна по време на бедствието, но ще потъне ли заради бездействието на Община Карлово?

2
1749
Последствия от наводненията
Последствия от наводненията. Снимка: Yordanka Semkova, Facebook

Жителите в карловското село Слатина, което беше сред засегнатите населени места от ужасяващите наводнения през септември, все още живеят в страх. Непосредствено след потопа са изплували множество проблеми, които от тогава до сега не са били разрешени и будят тревога в местните, че при ново подобно бедствие последствията могат да бъдат още по-големи. За да се случат едни или други действия, основният движещ фактор и от този, който зависи всичко, е Община Карлово. Тя е институцията, която изготвя обществените поръчки, прави проектирането за възстановяването на мостовите съоръжения и инфраструктура като оценка. Общината и кметът са тези, които когато всичко е изготвено, дори и да няма пари, но все пак има остойностяване – да насочат исканията си към държавата. По този повод на 10 април е било организирано заседание на Инициативния комитет на Местната гражданска инициатива /МГИ/ в селото. По време на него жителите в Слатина са обобщили исканията си с цел да бъдат отстранени всички щети от потопа, а именно:

  1. Възстановяване на мостовете – моста Слатина-Розино, моста при спирката, моста при гробищния парк, моста на циганското дере, моста Слатина-Столетово;

2. Разчистване на коритото на река Стряма;

3. Да се изгради предпазна дига на Помпената станция;

4. Изграждане на укрепителни инженерни съоръжения на коритото на селското дере в рамките на селото;

5. Почистване и укрепване на останалите дерета;

6. Пълно възстановяване на инфраструктурата на цялото село;

7. Отстранявяне на щетите на спирката, смяна на покрива на административната сграда;

8. Почистване на натрупаните наноси от почистените дерета;

9. Настояваме за забрана на стопанската сеч във водосбора на поройните дерета над селото. Да се разреши отново да се отпуска на населението суха маса дърва за битови нужди и да се поднови залесяването на гората;

10. Настояваме за информация как дотук са изразходвани отпуснатите средства към Община Карлово от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет;

11. Настояваме целият по-нататъшен процес по възстановяване да бъде максимално публичен, прозрачен и разумно разходващ обществените средства, предоставени за целта, което налага провеждане на обществени обсъждания и свеждане до гражданите на пълната информация за всички планирани действия предварително;

12. Настояваме в най-кратък срок да получим отговори по надлежния ред на всички гореизброени точки.

Осем месеца минаха от бедствието и почти нищо не е свършено за отстраняването на последствията, коментира Йорданка Семкова, председател на Инициативния комитет на МГИ в село Слатина за Искра.бг. Тя сподели:

„Слатина остава в периферията и все сме забравени от Бога и правителството, а селото ни е прекрасно. В него живеят над 800 жители и се надяваме да си го възстановим, защото ще изгубим младите хора, които са тук. Нека ние, жителите на село Слатина, не продължаваме да чувстваме и усещаме на гърба си липсата на държавност, законност и отговорна грижа за населението. Считаме, че живеем в цивилизована и правова Европейска държава. Считаме, че първа задача на всеки един държавен орган, институция и служител е да се грижи за опазването на живота и здравето на населението и държавността.“

Семкова обясни, че постоянно се чувала противоречива информация за парите, постъпили по сметките от дарителите, общината и държавата:

„Председателят на Общински съвет Карлово Доньо Тодоров, който отговаряше тук по време на разчистването от името на Общината и му казах – „Вие само хвърляте прах в очите на хората, имитирате някаква работа, подигравате се с хората“. Казах му да се направи отчет – толкова пари сме получили от държавата, толкова сме изразходвали перо по перо – за механизация, за това, това, това, толкова остават налични в сметката – и за вас добре, и за хората информация. И защо не го правят? Отговор – няма.“

Пострадалите от наводненията са получили 375 лева обезщетение. По този повод тя призовава: „Господа депутати, когато има бедствено положение и форсмажорни обстоятелства – бедствия и аварии – нека да се промени това законодателство, да не е толкова тромаво и да чакаме обществени поръчки и така нататък. За тези 7 пълни месеца, вече сме в осмия, трябваше поръчки и изпълнители – всичко да е готово. Да се види какви пари трябват и с какви разполагаме, защото от парламентарната трибуна вътрешният министър Иван Демерджиев и регионалният министър арх. Иван Шишков казват, че каквото искат от Общината досега е дадено, а от Общината ми казват, че няма пари. Би трябвало да има някакъв Фонд. Сумата от 375 лева е грозна и цинична. Тя трябва да се актуализира.“

Местната гражданска инициатива е била направена по време на общоселско събрание на 31 януари. Във връзка с това Семкова изтъкна: „Киносалонът беше пълен, въпреки че нямаше отопление в него. Тогава карловският кмет обеща, че ще докара 400 кубика чакъл, за да се насипят улиците, защото някои от улиците бяха буквално непроходими даже с джипове. Той изпрати общински булдозер с един тепърва учещ се багерист. Той реши с изкарания пясък от дерето, да посипе нагоре улиците. След първия дъжд положението беше същото.“

Жената се възмущава и от новите пешеходни мостове, които нямат парапети. И пита: „Как се очаква възрастен човек да премине по тях?“

Йорданка Семкова е категорична, че близо 8 месеца след наводненията, положението в село Слатина все още е апокалиптично и със съселците им настояват общината и държавата да ги чуе. В противен случай в най-скоро време обмислят да излязат на протест и призовават всички жители на населеното място и доброволци, подкрепили ги, да се включат в техните граждански искания за възстановяване на населеното място.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Ганстера
Ганстера
1 година по-рано

Касата колко гушна

Ганстера
Ганстера
1 година по-рано

Кабата колко гушна