Създателят на изкуствения интелект Джефри Хинтън предупреждава за опасности, докато напуска Google

1
1041
Изкуствен интелект.
Изкуствен интелект. Снимка: Пиксабей

Човекът, смятан за кръстник на изкуствения интелект, напусна работата си, предупреждавайки за нарастващите опасности от развитието в тази област, пише „BBC“.

75-годишният Джефри Хинтън обяви подаването на оставката си от Google в изявление за „New York Times“, като каза, че сега съжалява за работата си. Той коментира пред „BBC“, че някои от опасностите от чатботовете на изкуствения интелект са „доста страшни“. Той заяви:

„В момента те не са по-интелигентни от нас, доколкото мога да преценя. Но мисля, че скоро може да станат.

Д-р Хинтън също призна, че възрастта му е повлияла на решението му да напусне технологичния гигант, като каза пред „BBC“:

„Аз съм на 75, така че е време да се пенсионирам“.

Пионерските изследвания на д-р Хинтън върху дълбокото обучение и невронните мрежи проправиха пътя за настоящите системи за изкуствен интелект като ChatGPT. Но британско-канадският когнитивен психолог и компютърен учен изрази мнението, че чатботът скоро може да надмине нивото на информация, което човешкият мозък притежава.

„В момента това, което виждаме, е, че неща като GPT-4 засенчват човека по отношение на общите познания, които има, и отгоре на всичкото го прави отдалеч. От гледна точка на разсъждението, не е толкова добър, но вече напредва и в тази насока, като го прави просто разсъждение.

„И като се има предвид темпът на напредък, очакваме нещата да се подобрят доста бързо. Така че трябва да се тревожим за това.“

В статията на „New York Times“ д-р Хинтън говори за „лоши актьори“, които биха се опитали да използват изкуствения интелект за „лоши неща“. След молба от „BBC“ да разясни това, той отговавя:

„Това е просто един вид най-лош сценарий, един вид кошмарен сценарий. Можете да си представите, например, някой лош актьор като руския президент Владимир Путин да реши да даде на роботите способността да създават свои собствени подцели.“

Ученият предупреди, че това в крайна сметка може да създаде подцели като „Трябва да получа повече сила“. Той добави: „Стигнах до извода, че видът интелект, който развиваме, е много различен от интелекта, който имаме.“ Той поясни:

„Ние сме биологични системи, а това са цифрови системи. И голямата разлика е, че с цифровите системи имате много копия на един и същи набор от тежести, един и същ модел на света. И всички тези копия могат да учат поотделно, но да споделят знанията си незабавно. Така че все едно имате 10 000 души и всеки път, когато един човек научи нещо, всички автоматично го знаят. И това е начинът, по който тези чатботове могат да знаят много повече от всеки един човек.

Той подчерта, че не иска да критикува Google и че технологичният гигант е бил много отговорен, като коментира: „Всъщност искам да кажа някои добри неща за Google. И те са по-достоверни, ако не работя за Google.“

В изявление главният учен на Google Джеф Дийн каза:

„Ние оставаме ангажирани с отговорен подход към изкуствения интелект. Непрекъснато се учим да разбираме възникващите рискове, като същевременно въвеждаме смело иновации.“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
kukvlad@abv.bg
kukvlad@abv.bg
3 месеци по-рано

75 годишен решава съдбата на 250000 раждащи с на ден в света и дава оставка ,че сгрешил , то и създателя на атомната бомба Робърт Опенхаймер казал ,че сгрешил но късно.
Аман от пенсионери решаващи съдбата на децата ни Риптилии срещу Паразити е защо не живеем заедно ?!!