Съвременни митове: Може ли слънчевият загар да ни предпази от изгаряне на кожата?

Тази широко разпространена заблуда обаче крие значителни рискове за здравето на кожата

0
37
Момиче хваща тен на плажа
Момиче на плажа. Снимка: Freepik.com

Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да се окаже както верен помощник, така и да ни заблуди с недостоверна и непроверена информация. Така се раждат редица съвременни митове, в които много хора не само вярват, но и им позволяват да управляват живота им

Искра.бг стартира поредица с разбулването на най-разпространените митове, като се позовава на научни данни и проверена информация.

Слънчевият загар често се възприема като естествена защита на кожата срещу изгаряния от слънцето. Много хора вярват, че ако успеят да придобият лек загар в началото на лятото, това ще ги предпази от по-нататъшни изгаряния. Тази широко разпространена заблуда обаче крие значителни рискове за здравето на кожата.

Какво всъщност представлява загарът?

Загарът се получава в резултат на повишеното производство на меланин – пигментът, който придава цвят на кожата, косата и очите. Когато кожата е изложена на ултравиолетови /UV/ лъчи, меланоцитите (клетките, произвеждащи меланин) се активират и започват да произвеждат повече меланин, за да предпазят по-дълбоките слоеве на кожата от увреждане. Това води до потъмняване на кожата, което много хора приемат като признак на здраве и защита.

В действителност обаче, загарът е индикатор за увреждане на кожата. Според Световната здравна организация /СЗО/, всяко излагане на UV лъчи, което води до потъмняване на кожата, представлява реакция на увреждане на ДНК на клетките . Този процес, макар и защитен, е непълноценен и не предлага достатъчна защита срещу бъдещи изгаряния или дългосрочни увреждания.

Митът за „защитния“ загар

Идеята, че лек загар може да предпази от по-нататъшни слънчеви изгаряния, се основава на предположението, че меланинът действа като естествен слънцезащитен фактор (SPF). Научните изследвания обаче показват, че дори най-тъмният загар предлага само около SPF 2-4, което е далеч недостатъчно за предпазване от вредните UV лъчи .

Проучване, публикувано в Journal of the American Academy of Dermatology, показва, че хората с естествено тъмна кожа (като афроамериканци) имат вродена защита, еквивалентна на SPF около 13, докато загарената кожа на хората с по-светла кожа може да осигури защита едва с SPF 3 . Това означава, че въпреки загара, светлокожите хора все още са подложени на висок риск от изгаряния и дългосрочни увреждания на кожата, ако не използват подходяща слънцезащита.

Реални последици и примери

Примерите за вредните последици от този мит не са редки. В Австралия, която има един от най-високите нива на заболели от рак на кожата в света, дерматолози редовно предупреждават населението за опасностите от прекомерното излагане на слънце и вярването, че загарът предпазва от изгаряне. Според данни от Австралийската фондация за рак на кожата, случаите на меланом – най-опасната форма на рак на кожата – са се увеличили през последните години, въпреки повишената осведоменост за рисковете .

Един от най-известните случаи е този на актьора Хю Джакман, който многократно е бил диагностициран с базалноклетъчен карцином – по-лека форма на рак на кожата. Въпреки че е израснал в Австралия и е бил наясно с опасностите от слънцето, той признава, че в младежките си години е вярвал в мита за „защитния“ загар.

Как да се предпазим ефективно?

Най-ефективният начин да се предпазим от вредните UV лъчи е чрез използване на слънцезащитни продукти с висок SPF (най-малко SPF 30), носене на защитно облекло, шапки и слънчеви очила. Освен това, избягването на излагане на слънце през пиковите часове (от 10:00 до 16:00 часа) е от съществено значение.

Важно е също така да се осъзнае, че загарът не е показател за здраве, а по-скоро за увреждане на кожата. В дългосрочен план, редовното излагане на слънце без подходяща защита може да доведе до преждевременно стареене на кожата, поява на пигментни петна и увеличен риск от развитие на рак на кожата.

Съвременни митове: Може ли да се простудим от климатик през лятото?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments