САЩ: Върховният съд разглежда план на Байдън за опрощаване на студентски заеми

0
47
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Върховният съд ще разгледа обстойно плана на президента Джо Байдън за опрощаване или намаляване на студентските заеми, отпуснати на милиони американци. Съдът с консервативно мнозинство от 6 срещу 3 гласа ще изслуша днес аргументите по две възражения на плана, който досега беше блокиран от назначени от републиканците съдии в по-нисши съдилища. Предвидено е аргументите да бъдат представени в рамите на два часа, но изслушването им вероятно ще продължи много по-дълго. Обществеността ще има свободен достъп за слушане на процеса на уебсайта на съда.

Според администрацията на Байдън до момента 26 милиона души са подали заявления и 16 милиона са получили одобрение за опрощаване на федерални студентски заеми в размер до 20 000 долара. Очаква се изпълнението на програмата да струва 400 милиарда долара за 30 години.

„Убеден съм, че правните правомощия за осъществяване на този план са налице“, коментира Байдън вчера по време на събитие по случай Месеца на черната история.

Президентът, който някога се съмняваше в собствената си власт да опрости студентските дългове, за първи път обяви програмата през август. Бързо след това обаче на дневен ред се появиха редица правни предизвикателства. Ръководени от републиканците щати и законодатели в Конгреса, както и консервативни правни експерти, се обявиха срещу плана, определяйки го като явно нарушение на изпълнителната власт на Байдън. За разлика от тях, щатите, оглавени от демократите, и либералните групи по интереси подкрепиха идеята, като призовават съда да разреши влизането в сила на плана.

Десетки кредитополучатели пристигнаха от цялата страна и бързо издигнаха импровизиран палатков лагер в близост до съда късно снощи с надеждата да бъдат изслушани. Сред тях е и Синиета Хил, която твърди, че планът на Байдън ще опрости успешно всички студентски заеми, освен около 500 долара от общо 20 000 долара, които тя самата има.

„Бях на 18 години, когато се записах да уча в колеж. Не знаех, че това ще бъде толкова голямо финансово бреме. Никой студент не бива да се тревожи за това. Никой човек не трябва да се тревожи за това,“, казва още 22-годишната Хил, която планира да учи право, след като завърши Университета на Уисконсин-Милуоки през май.

Планът на Байдън вероятно ще се сблъска с доста негативни възражения в съдебната зала. Съдебният състав и преди е бил скептичен към други инициативи на държавния глава, включително разпоредби, свързани с ваксинацията срещу COVID-19. Според лидера планът за опрощаване на заеми е насочен към противодействие на икономическите последици от пандемията. Очаква се извънредното положение в страната да приключи на 11 май, но според администрацията икономическите последици ще продължат да се усещат и след това, въпреки исторически ниската безработица и други признаци на икономическа стабилност.

Освен дебата за правомощията за опрощаване на студентски дългове, съдът ще разгледа и въпроса дали щатите и две физически лица имат законно право на иск. По принцип страните трябва да докажат, че ще претърпят финансови вреди, за да бъде присъдено съдебно решение в тяхна полза. Първоначално федерален съдия установи, че щатите няма да бъдат ощетени и отхвърли иска им, но след това апелативен състав заяви, че делото може да продължи.

Очаква се решението на съда да бъде взето до края на юни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments