САЩ: Молбите за обезщетение при безработица отбелязват най-високия ръст от 5 месеца насам

0
37
Жени, интервю, работа
Работа. Снимка: Pixabay

Броят на американците, подали молби за обезщетения при безработица, е отбелязал най-високият си ръст от пет месеца насам, но броят на съкращенията остава забележително нисък, тъй като пазарът на труда в страната до голяма степен не се влияе от повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Заявленията за помощ, подадени за седмицата, приключваща на 4 март, са се увеличили с 21 000, като броят им е достигнал 211 000. През предходната седмица броят им е бил 190 000, съобщи Министерството на труда по-рано днес. За първи път от осем седмици насам молбите надхвърлят 200 000.

Заявленията за обезщетение при безработица се считат за косвен показател за съкращенията в една страна. Миналия месец Федералният резерв повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта, което е осмото поредно повишение в продължаващата вече година борба с упоритата инфлация, която се наблюдава в световен мащаб. Сега основният лихвен процент на централната банка е в диапазона от 4,5 % до 4,75 %, което е най-високото му равнище от 15 години насам, а някои анализатори прогнозират, че в близко бъдеще ще бъдат обявени три или повече увеличения. Повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв има за цел да забави леко дейността на икономиката, пазара на труда и заплатите, като по този начин спомогне за понижаването на цените. Досега обаче нито едно от тези неща не се е случило, поне не в степента, на която централната банка се надяваше.

Инфлацията остава над два пъти по-висока от целта на Федералния резерв от 2%, а икономиката расте и създава нови работни места със стабилни темпове. Миналия месец правителството съобщи, че през януари работодателите са открили 517 000 работни места, което е повече от очакваното, а нивото на безработица е спаднало до 3,4% – най-ниското ниво от 1969 г. насам. Анализаторите очакват докладът, посветен на тенденциите в заетостта, който ще бъде публикуван утре, да покаже, че икономиката на САЩ е добавила още 208 000 работни места към работната си сила през февруари.

Въпреки че пазарът на труда в САЩ остава завидно стабилен, напоследък в технологичния сектор, където много компании наеха прекалено много служители след бума на пандемията, съкращенията се увеличават. През последните месеци съкращения обявиха много гиганти, сред които IBM, Microsoft, Amazon, Salesforce, Meta, компанията майка на Facebook, Twitter и DoorDash.

Секторът на недвижимите имоти също е засегнат от повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. По-високите лихвени проценти по ипотечните кредити – понастоящем над 6%, влияят негативно на продажбите на жилища вече 12 поредни месеца. Тази тенденция е напълно очаквана, предвид повишаването на лихвите, което започна през март миналата година.

По официални данни около 1,72 млн. граждани са получили помощи за безработни през седмицата, приключила на 25 февруари, което е с 69 000 повече от предходната седмица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments