САЩ и Филипините започват най-големите учения след тези в Китай

0
70
Учения между САЩ и Филипини
Учения между САЩ и Филипини. Снимка: Kadena Air Base, Facebook, Архив

САЩ и Филипините провеждат най-големите си съвместни военни учения ден след като Китай приключи подобни около Тайван. Същевременно Пекин организира 3-дневни учения, симулиращи блокади на Тайван в отговор на срещата на лидера на острова с председателя на Камарата на представителите на САЩ миналата седмица, припомня „BBC“.

Властите в САЩ призоваха Пекин да прояви сдържаност. Междувременно вчера президентът на Тайван Цай Инуън заяви, че действията на Китай са „безотговорни“.

Както САЩ, така и Филипините отбелязаха миналия месец, че ежегодното им учение Балитан ще бъде най-голямото им досега, след като по-рано тази година Вашингтон осигури ново споразумение за отбрана с нацията от Югоизточна Азия. Договорът беше подписан през февруари и според него ще има 4 нови военноморски бази на филипинските острови.

Водните пътища около Филипините и около Югоизточна Азия са сред най-натоварените в търговията и са били обект на оспорвани териториални претенции от Китай. В понеделник, когато Китай приключваше своите широкомащабни учения, при които разположи изтребители и самолетоносач около Тайван, САЩ изпратиха военноморски разрушител през Южнокитайско море в това, което нарекоха мисия за свобода на навигацията. Вчера китайските власти предупредиха, че военното сътрудничество между САЩ и Филипините не трябва да се намесва в споровете в горещо оспорваните води.

„/САЩ/ не трябва да се намесва в споровете в Южнокитайско море, още по-малко да накърнява териториалния суверенитет на Китай, морските права и интересите, свързани със сигурността“, заяви говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин в понеделник.

Ученията в Пекин приключиха в понеделник. След това Министерството на отбраната на Тайван заяви, че няма да спре да укрепва бойната си готовност. Снощи президентът на Тайван Цай Инуън разпространи публикация във Facebook, с която защитава пътуването си до САЩ и осъжда военната агресия на Китай като „безотговорни действия на регионална сила“.

В ученията днес ще участват повече от 17 000 войници – 12 000 от САЩ и 5400 от Филипините. Повече от 100 членове на австралийския флот също ще участват в ученията, които ще продължат до 28 април, докато военни от 12 други страни също ще участват като наблюдатели.

САЩ търсят достъп до места, където могат да се провеждат „леки и гъвкави“ операции, включващи доставки и наблюдение, както и когато е необходимо – бази, където ще бъдат разположени голям брой войници. През февруари Вашингтон си осигури достъп до 4 допълнителни военни бази във Филипините – споразумение, което помага на САЩ да запълнят празнината в дъгата от съюзи, простираща се от Южна Корея и Япония на север до Австралия на юг. Липсващото звено бяха Филипините, които граничат с две от най-големите потенциални огнища – Тайван и Южнокитайско море.

Една от базите, до които сега имат достъп, е обърната към Тайван, втората – към плитчината Скарбъроу, а третата – към островите Спратли. Американските войски ще бъдат разположени на тях на малки групи и на ротационен принцип. Целта, смятат анализатори, ще бъде да се възпре по-нататъшното териториално разширяване на Китай в Южнокитайско море, като същевременно се осигури място за САЩ да наблюдават китайските военни движения около Тайван. С нарастващата загриженост относно конфликта около Тайван, Филипините биха могли да предложат „зона за заден достъп“ за американски военни операции или дори място за евакуация на бежанци.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments