С какви трудности и грешки се сблъскват онкоболните, за да получат ТЕЛК в Бургас? Разказ от първо лице

0
796
ТЕЛК. Снимка: архив
ТЕЛК. Снимка: архив

Пред Териториално-експертната лекарска комисия (ТЕЛК) могат да се явят хора, които са изкарали определено заболяване. Задача на ТЕЛК е да установят загубената работоспособност на пациента, като я определят с процент. Той от своя страна зависи от комплектността на заболяването и се определя по специална наредба.

Милена Георгиева се свърза с Искра.бг с притеснението си, че при повторното решение на комисията от ТЕЛК, е била ощетена. Животът й се преобръща през октомври 2018 година, когато е била оперирана в Плевен. Там са й отстранили матката заради злокачествен рак. След операцията жената е преминала през химиотерапия и лъчетерапия. Отделно Милена има диабет тип II, исхемична болест на сърцето, тромбоза, увреден черен дроб и задържане на вода в белия дроб. Заради всичките си заболявания тя е решила да подаде документи за ТЕЛК през май 2019 година.

Още при първата комисия й е било объркано решението, защото е получила 91% и 1 година на база заболяването й, а е трябвало периодът да е от 2 години. След като тя е потърсила правата си, е започнала да обикаля институциите, но без резултат. Благодарение на Искра.бг в крайна сметка се е стигнало дотам, че експертното решение на онкоболната жена се е преразгледало и тя е получила – 2 години и 91% нетрудоспособност.

Милена споделя, че на 1 май тази година е трябвало да й изтече ТЕЛК решението, но тя е получила писмо предварително да се яви на Втора комисия. Жената си е подготвила необходимите документи и на 13 април е отишла при Първи състав на ТЕЛК към УМБАЛ-Бургас. Тя си е изчакала реда търпеливо сред множеството болни хора. Макар че се е притеснявала за здравето си през цялото време, тъй като е изкарала много тежък COVID-19. Тя споделя още пред Искра.бг:

Аз работя, но не мога да кажа, че съм здрава, с една чанта лекарства съм. Явяваме се на тези комисии с цел средствата, които се отпускат да може да си подпомагам при лечението ни. Живее ми се, защото съм на 50 години и искам да съм полезна на децата си.“

След като е минала комисията е била уведомена, че ще получи тяхното решение по пощата. На 16 април тя остава учудена от взетото решение. Милена получава 75% за 1 година, но на документа на едното място е записано, че са 11 месеца. И това тревожи жената – 11 или 12 месеца. Решението е едно, а на документите е записано друго. Можете да ги видите по-нагоре в статията, заобградено в червено, където „сметката не излиза“. Заради пропуска жената се е обадила на своя позната, с която са били заедно при операцията си в Плевен, за да попита дали и при нея е така. Тя обаче й споделила:

„Намалят ТЕЛК-а, но не толкова много и периода е за 2 години.

Милена се е посъветвала и с двама лекари, които са потвърдили, че при Първа комисия периода е 2 години с по-висок процент, после пада на 75% като периодът е същият и на 5-та година вече се дава 50% нетрудоспособност. Тя е обидена от факта, че се взима впредвид само онкологичното заболяване, а не всички съпътстващи. По този повод ние от Искра.бг се свързахме с директора на РЗИ–Бургас доктор Георги Паздеров. Той разясни:

При Втора комисия е напълно възможно да се получи 75% за по-кратък период. При законоустановения праг е предвидено, че всяко лице може да обжалва дадено решение чрез РЗИ в картотеката, ако обаче не са минали 14 дни. Ако е преминал този период лицето трябва да се обърне към НЕЛК. Това се отнася за всички заболявания.

Милена Георгиева обмисля да обжалва решението на ТЕЛК първо в картотеката на РЗИ, ако оттам не преразгледат казуса в определения срок, тя ще потърси и НЕЛК.

Екипът на Искра.бг продължа да следи казуса и дали обещаното ще бъде изпълнено.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments