Русия заплашва да спре доставките на газ в най-бедната страна в Европа – Молдова

0
19
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

В Молдова има газова криза. Въпреки това външният министър на страната Нику Попеску се опитва да остане позитивен, пише „CNN“.

В понеделник нашата страна влезе в историята. За първи път Молдова купува газ от източник, който не е руският Gazprom.“, заяви министър Попеску.

Доставката на газ от полската компания за петрол и газ PGNiG сега е 1 милион кубични метра. Молдова обаче ще има нужда от много по-големи количества, ако Gazprom направи това, за което заплашва – да спре доставките на газ. Досега 100% от природния газ, внасян в Молдова, идваше от Русия. Договорът за доставка обаче изтече в края на септември и Молдова се принуди да закупи газ от Полша.

Междувременно Gazprom повиши цената, а Молдова отказа да я плаща. При липсата на ново споразумение руският енергиен гигант намали доставките, което накара Молдова да обяви 30-дневно извънредно положение. Gazprom обвини Молдова в  умишлено „провокиране на криза“ и настоя за изплащане на дълг в размер на 709 млн. долара, който Молдова оспорва. Сега преговорите между двете страни продължават. Представители на Молдова твърдят, че биха искали да подпишат нов договор с гиганта, но само ако условията са благоприятни за тяхната страна. Въпросът е ако няма сделка с Русия, ще може ли Молдова, една от най-бедните страни в Европа, да си позволи да купува достатъчно газ от други страни?

Това е най-лошият момент за газова криза в страната ни. Цените са по-високи от всякога. Наблюдаваме тази криза на пазара и в световен мащаб. Все пак, до момента сме получили подкрепа. През последните години Румъния изгради нов газопровод към Молдова, който отговаря на нуждите ни. Получихме и съвети от Европейския съюз как да диверсифицираме доставките на газ за дадена страна в рамките на няколко дни.“, коментира Попску.

Подобно на много предприятия в Молдова, захарната фабрика в Дрохия понастоящем е силно засегната от недостига на газ. „Успяваме да използваме само една четвърт от необходимия ни газ. Допълваме количеството с алтернативни източници на енергия. Надяваме се, че нашето правителство ще компенсира всички загуби, произтичащи от високата цена на горивата.“, обясни Ростислав Магдей, който ръководи фабриката.

Както е известно, Молдова беше под силното влияние на Москва в продължение на дълги години, но напоследък тя се отклонява от Русия и се ориентира към Запада. Управлението на страната вече е проевропейско и насърчава близките отношения с ЕС. Мнозина обаче подозират, че газовата криза е начинът, по който Кремъл изразява своето недоволство от този факт. Кремъл от своя страна отрича да използва електроенергията като оръжие. Наскоро президентът Путин отхвърли това твърдение, като го нарече „абсолютна глупост и политически мотивирано бръщолевене„.

За Молдова обаче несъмнено няма да е лесно да намали влиянието на Русия върху своята икономика и управление. В енергийно отношение Молдова е тясно свързана с Москва, тъй като траната не само е 100% зависима от руския газ, но мажоритарен собственик на собствената ѝ газова компания Moldovagaz е Gazprom. Повече от 80% от електроенергията в Молдова идва от електроцентрала, собственост на Русия, в Приднестровието – сепаратистки регион на Молдова, подкрепян икономически, политически и военно от Москва. Това на практика означава, че ако разглеждаме преговорите за доставките на газ като игра на покер, то Русия има много силен коз.

За правителството на Молдова, което вече е поело проевропейски курс, съществува опасност – продължителният недостиг на газ и по-високите сметки за енергия могат да принудят молдовските граждани да поставят под въпрос посоката, в която се движи страната им.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments