Рекордно участие в тазгодишното издание на шахматния турнир за купа „Янко Гюзелев“

0
346
Шахмат
Снимка: Wikimedia commons

В дванадесетото издание на традиционния шахматен турнир за купа „Янко Гюзелев“ се включиха рекорден брой от 63-ма шахматисти. Турнирът е в памет на известния агробизнесмен и любител на древната игра. Той се организира от неговото семейство с помощта на шахматния клуб „Бургас 64“. Наградният фонд тази година беше 1000 лева.

Събитието се състоя в бургаския хотел „Аква“. То беше по ускорен шах – 10 минути за всеки състезател с 5 секунди добавка на ход, пише „Флагман“. Никога досега в надпреварата не се бяха включвали толкова титулувани играчи. След оспорвана игра, купата беше спечелена от гросмайстор Борис Чаталбашев. Той остана непобеден и допусна само две ремита. Втори се класира треньорът от клуб „Бургас 64“ Вячеслав Тиличеев – също без загуба, но с три ремита. Трети е Павел Янев – 6 т., четвърти – Лъчезар Йорданов 6 т., пети Николай Сотиров и шести Антон Костадинов.

При сеньорите най-добре се представи международният майстор от Ямбол Валентин Памбукчиян – 5,5 т., втори е Ангел Ангелов – 5 т. и трети – Иван Стоянджов, също с 5 т.

В турнира се включиха и деца. Във възрастовата група до 10 години първи стана Мартин Вълчев с 4 т., втори – Христо Стоянов с 3 т. и трети – Филип Червеняков. При учениците до 14 г. първо място зае Ефим Кан – 5 т., втори е Явор Николов – 4,5 т. и трети Николай Желев – 4,5 т.

При момичетата шампионка стана Виктория Златева – 4 т., втора – Жасмина Кондева с 4 т. и трета Стефани Чучукова с 3 т.

Турнирът с толкова много участници бе ръководен от съдия Живко Жеков.