Разполагането на ядрени оръжия в Беларус набира скорост

0
38
Президент Александър Лукашенко
Президент Александър Лукашенко. Снимка: Пресцентър на президентството на Беларус

Ако може да се вярва на президента Владимир Путин, това лято Русия премести част от ядрените си оръжия с малък обсег в Беларус, по-близо до Украйна и до “прага” на НАТО. Обявеното разполагане на руски оръжия на територията на нейния съсед и верен съюзник бележи нов етап в атаката на Русия по отношение на инвазията й в Украйна и пореден опит да разубеди Запада да увеличи военната си подкрепа за Киев.

До момента нито Путин, нито беларуският му колега Александър Лукашенко са споделили конкретна информация относно точното количество на оръжия, които са били преместени. Ясно е само, че съоръженията от съветската епоха са били подготвени за преместване, както и че беларуските пилоти и ракетни екипажи са били обучени да ги използват.

САЩ и НАТО все още не са обявили позициите си по този въпрос. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг все пак разкритикува реториката на Москва като „опасна и безразсъдна“, но по-рано този месец заяви, че алиансът не е забелязал никаква промяна в ядрената позиция на Русия.

Докато някои експерти се съмняват в твърденията на Путин и Лукашенко, други отбелязват, че западното разузнаване вероятно не е в състояние да проследи обстойно подобен ход. По-рано този месец екип на „CNN“ цитира представители на американското разузнаване, които заявиха, че нямат причина да се съмняват в твърденията на Путин за доставката на първата партида оръжия в Беларус, и споделиха със загриженост, че за САЩ може да бъде сериозно предизвикателство да ги проследят.

За разлика от междуконтиненталните балистични ракети с ядрен заряд, които могат да унищожат цели градове, тактическите ядрени оръжия, предназначени за използване срещу войски на бойното поле, могат да развият мощност от около 1 килотон. Бомбата на САЩ в Хирошима през Втората световна война е била с мощност 15 килотона. Устройствата са компактни. Използват се при направата на бомби, ракети и артилерийски снаряди и могат да бъдат пренасяни дискретно в камион или самолет.

Александър Алесин, независим военен анализатор от Минск, обясни, че такива оръжията често се съхраняват в контейнери, които не излъчват радиация, и биха могли да бъдат внесени в Беларус, без западното разузнаване да ги улови. По думи на анализатора Беларус разполага с 25 подземни съоръжения, построени по време на Студената война, за съхранение на ядрени ракети със среден обсег, които могат да издържат на агресивни ракетни атаки. Той допълни, че само пет или шест такива склада могат да съхраняват тактически ядрени оръжия, но военните сили развиват активна дейност във всички тях, за да заблудят западното разузнаване.

В началото на войната Путин се позова на ядрения си арсенал, като многократно обещаваше да използва „всички средства“, необходими за защитата на Русия. Напоследък той смекчи тона в изявленията си, но един от висшите лейтенанти продължава да натрапва тази перспектива с ужасяваща лекота.

Дмитрий Медведев, заместник-ръководител на Съвета за сигурност на Русия, който в периода 2008-2012 г. изпълняваше функциите на заместник-президент, тъй като Путин беше с ограничени правомощия, почти всеки ден отправя заплахи, че Москва няма да се поколебае да използва ядрено оръжие. В неотдавнашна статия Медведев сподели, че „апокалипсисът е не само възможен, но и доста вероятен“, а единственият начин да се избегне е останалите страни да се подчинят на руските искания.

Ако Путин реши да действително да използва ядрени оръжия, той може да го направи от Беларус с надеждата, че отговорът на Запада ще бъде насочен срещу тази страна, а не срещу Русия, смятат експерти. Подобно разполагане на военно оборудване в Беларус несъмнено превръща страната в заложник на Кремъл. Докато Лукашенко вижда такива оръжия като „ядрен чадър“, който защитава страната му, опозиционната лидерка в изгнание Свяслана Циханоуска, която се опита да отстрани авторитарния лидер на изборите през 2020 г., смята, че този ход превръщат Беларус в мишена.

„Ние казваме на света, че са необходими превантивни мерки, политически натиск и санкции, за да се противопоставим на разполагането на ядрени оръжия в Беларус. За съжаление, все още не сме видели убедителна реакция от страна на Запада,“, твърди Циханоуска.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments