Раждаемостта в Китай достигна нов рекорден минимум. Най-лошото обаче тепърва предстои

0
8
Раждаемост
Снимка: Pixabay

По официални данни раждаемостта в Китай през 2020 г. е достигнала поредното си рекордно ниско ниво и както изглежда, няма признаци, че скоро ще се повиши отново. Според последния годишник, публикуван от Националното статистическо бюро на страната в края на ноември, през изминалата година в Китай са се родили едва 8,5 деца на 1000 души. Това е най-ниското ниво не само от началото на воденето на годишниците през 1978 г., но и от основаването на комунистически Китай през 1949 г., твърдят експерти, цитирани от „CNN“.

Спадът на раждаемостта до такива ниски числа е последният тревожен знак за задълбочаващата се демографска криза в Китай, тъй като страната с население, наброяващо 1,4 милиарда души, започва да губи младежкото съсловие на населението си. Националното преброяване на населението, което се провежда веднъж на десетилетие, показа през май, че през изминалата година са се родили едва 12 милиона бебета – с 18% по-малко в сравнение с 2019 г., когато новородените са били 14,65 милиона. Демографите отдавна прогнозират, че през следващите десетилетия населението на Китай ще започне да намалява, но сега някои от тях се опасяват, че това може да стане много по-рано от очакваното.

Застаряващото общество оказва огромен натиск и върху по-младото поколение в страната, което вече все по-често отлага сключването на брак или дори напълно го избягва. Според годишните данни на Националното статистическо бюро през изминалата година регистрациите на брачни съюзи са намалели за седма поредна година, достигайки 8,1 милиона, което е съкрушителен спад от 40 % спрямо пика през 2013 г. Както е известно, в продължение на десетилетия властите принуждават милиони жени да прекъсват бременността си в случаите, когато държавата я счита за незаконна, тъй като съгласно политиката семействата имат право да отглеждат само едно дете.

В момента в страната набират сила множество пропагандни лозунги и политики, които насърчават двойките да имат повече деца. Сред стимулите са парични помощи, субсидии за изгодни недвижими имоти, както и удължаване на отпуска по майчинство. Тази година повече от 20 провинциални и регионални правителства са изменили своите закони за семейно планиране, включително удължавайки отпуските по майчинство за жените.

Така например източната провинция Джъдзян предлага 188 дни отпуск по майчинство при раждане на трето дете, а в северната провинция Шанси служителките във всички сектори могат да ползват общо 350 дни платен отпуск за трето дете. Въпреки това всички тези промени в политиката все още не могат да убедят повечето жени да се решат да родят повече деца, тъй като те се притесняват, че ще бъдат поставени в неравностойно положение, тъй като много компании се опитват да избегнат допълнителната финансова тежест. Друга много необходима промяна в политиката е увеличаването на броя на детските градини, смятат експертите. Понастоящем само 5 % от китайските деца на възраст под 3 години посещават детски градини, а само 20 % от тях се управляват от държавата.

Съществуват обаче и по-дълбоко вкоренени структурни проблеми, които трябва да бъдат решени. Високите цени на недвижимите имоти в Китай и нарастващите разходи за образование, особено в големите градове, често са посочвани в проучвания като основните фактори, които пречат на двойките да имат повече деца. И двата сектора бяха поставени в центъра на вниманието през тази година, предвид опасенията, свързани с дълговата криза в сферата на недвижимите имоти и мащабните репресии от страна на китайското правителство срещу дейността на частните учители. Макар че досега правителството никога не е признавало това директно, репресиите му срещу извънкласните занимания, които оказват огромен натиск върху децата и увеличават финансовата тежест върху родителите, се възприемат от обществеността като част от по-мащабните усилия за повишаване на раждаемостта в страната.

Реално погледнато, най-оптимистичният сценарий за Китай е нивото на раждаемост да стане подобно на това в Европа – около 1,6 или 1,7. Според експертите обаче това е много трудно за постигане, тъй като е свързано с изразходване на 5% от БВП (за насърчаване на раждаемостта) или за решаване на жилищния проблем и проблемите с образованието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments