Путин вече не може да разчита на приятелите си в Италия?

0
104
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Когато италианската министър-председателка Джорджия Мелони влезе в Овалния кабинет в рамките на днешния ден, нейната трансформация ще бъде пълна. С други думи, вече е изчезнала е неприятната карикатура на „екстремистко чудовище“, симпатизиращо на Москва, чиято партия е произлязла от фашистите. Сега на нейно място стои прагматичен консерватор, готов да развива бизнес с участието на нови международни партньори, пише „Politico“.

За президента на САЩ Джо Байдън и поддръжниците на Украйна на Запад осигуряването на дългосрочен ангажимент по отношение на войната в Украйна от страна Мелони е от жизненоважно значение. Очаква се Италия да поеме ръководството на Г-7 през следващата година, в момент, който вероятно ще бъде критичен за конфликта.

Първоначално заявките за намеренията на Мелони не изглеждаха добри. Преди да бъде избрана през септември миналата година, тя разтревожи високопоставените лица в западните столици с грубия си крайно десен популизъм. Тя се обяви в защита на националистически каузи, като обеща да ограничи имиграцията, да се противопостави на ръководството на Европейския съюз в Брюксел и дори се противопостави на налагането на санкции на Русия заради Украйна. Въпреки това 10 месеца след като Мелони спечели властта, ситуацията се промени драстично. Днес тя ще бъде посрещната сърдечно в Белия дом, а Байдън ще я приветства толкова радостно, колкото и всеки друг съюзник от Г-7. Макар че демократът и крайнодясната популистка имат различни политически възгледи по много въпроси, ръкостискането им вероятно ще им донесе взаимно облекчение.

Външният министър на Италия Антонио Таяни, лидер на дясноцентристката партия „Форца Италия“, заяви пред „Politico“, че войната в Украйна е укрепила отношенията на Италия със САЩ.

„Трите полярни звезди на правителството на Мелони сега са ЕС, ООН и НАТО. Италия е част от Западния съюз и иска да бъде протагонист в Западния съюз и по-специално в съюза със САЩ. След кризата в Украйна отношенията ни по въпросите в областта на сигурността и общата политика със САЩ стават все по-стабилни.“, коментира още Таяни.

Приятно изненадан

Байдън сподели пред своите приближени, че е приятно изненадан от линията на поведение на Мелони в усилията за прекратяване на войната в Украйна. Според представители на администрацията президентът е нетърпелив да опознае италианската лидерка по-добре.

Посещението на Мелони в Киев през февруари беше ясен знак, че тя следва „ортодоксален път“, както и момент, в който тя убеди широката международна общност, че е начело на коалицията и че съюзниците ѝ трябва да следват нейната политическа линия. Настоящата подкрепа на Мелони за западната позиция обаче не означава, че цяла Италия смята същото.

Някои популисти както в левия, така и в десния спектър на италианската политика все още имат проруски възгледи, а въпросът дали е правилно да се изпращат оръжия на Украйна все още е обект на ожесточени дебати в медиите. Дългогодишната позиция на Италия по отношение на Русия винаги е била да се опитва да действа като мост, улеснявайки добрите отношения между Изтока и Запада. Въпреки че мнозинството от италианските граждани са против, Мелони продължава да подкрепя Украйна с военна помощ. През март тя заяви, че украинците „защитават свободата и демокрацията, на които се основава цивилизацията“.

Макар че засега изглежда, че Байдън и Мелони вероятно ще успеят да постигнат съгласие по отношение на Украйна, не е сигурно, че ще постигнат съгласие и по всички останали въпроси, които ще обсъдят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments