Провокиращ въпрос, зададен от Зеленски: За какво служи ООН?

0
33
Президент на Украйна Володимир Зеленски
Президент на Украйна Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

Русия показа, че е разгневена от предполагемите нарушения и неспазването на нормите и правилата в рамките на ООН. Посланикът на Москва в ООН Василий Небензя обаче не насочи вниманието към отвратителните зверства, за които са обвинени руските военни сили в Украйна. Вместо това той изрази недоволството си относно предполагаеми нарушения на протокола за свикване на заседания. Този странен миницирк в началото на напрегнатата сесия на Съвета за сигурност, проведена вчера, само потвърди тезата на украинския президент Володимир Зеленски, а именно: „Какъв е смисълът от ООН, ако не може да действа срещу престъпленията срещу човечеството и да наказва извършителите?“

Кризата в Украйна далеч не е първият случай, при който безсилието на ООН, заложено в институциите й чрез правото на вето на петте постоянни членове на Съвета за сигурност и необходимостта често да се търси консенсус по най-спорните въпроси, не успява да предотврати извършването на жестокости. Инвазията в Украйна действително разкрива границите на тази институция след Втората световна война. Русия, като постоянен член на Съвета за сигурност, може ефективно да наложи вето на разследвания на собствени предполагаеми престъпления.

Зеленски предложи да се проведе конференция, на която да се обсъди реформа в областта на Организацията на обединените нации и на Съвета за сигурност – често обсъждана идея, която досега не е довела до съществени резултати. Украинският лидер твърди, че няма смисъл функционирането на Съвета за сигурност, ако той не може да насърчава сигурността на държавите членки на ООН. Той също така призова за обстоен съдебен процес, като подчерта, че руските военнопрестъпници трябва бъдат изправени пред съда, за да понесат отговорност за действията си, пише „CNN“.

Моля, покажете как можем да се реформираме или да се променим, за да работим за опазване на мира. Ако няма друга алтернатива и възможност, тогава следващата стъпка е да се разпуснете напълно. Знам, че сами можете да признаете, че единственото, което правите, е да говорите.„, заяви Зеленски по време на трогателно видеообръщение към членовете на Съвета за сигурност.

Някои американски законодатели призоваха Русия да бъде изключена от Съвета за сигурност, но дори ако Общото събрание на ООН гласува с необходимите две трети гласове в подкрепа на това, Москва може да използва правото си на вето, за да блокира собственото си отстраняване. А дори и да не го направи, Китай вероятно ще подкрепи Москва. Критиците на САЩ и Запада често се оплакват, че двете нации също манипулират Съвета за сигурност за свои собствени цели.

През 2003 г. например администрацията на Буш се опита, но не успя, да получи одобрението на втора резолюция на Съвета, разрешаваща военни действия в Ирак, което подхрани твърденията на противниците, че последвалата война е незаконна. В миналото Съветът за сигурност е учредявал международни трибунали и е провеждал разследвания на военни престъпления на места като Руанда и бивша Югославия. Сега очевидно няма никакъв шанс Москва да гласува в подкрепа на това да бъде изправена пред съда, което означава, че ако все пак руският президент Владимир Путин и неговите генерали в крайна сметка бъдат изправени пред правосъдието, това няма да се случи чрез ООН.

Аплодисментите, които огласиха залата на Съвета за сигурност за речта на Зеленски, вероятно са били приети за твърде неискрени от Киев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments