Проучване: Предстои икономическото възстановяване в Германия

Икономическите перспективи на Германия за втората половина на 2024 г. остават силно несигурни

0
27
Райхстаг, Германия.
Райхстаг, Германия. Снимка: Пиксабей

Според предварителните оценки от последния икономически доклад на Кофас, става ясно, че БВП на Германия е намалял с 0,1% спрямо предходното тримесечие. Това е следствие от стагнацията, наблюдавана от началото на войната в Украйна през 2022 г. и бележи продължение на модела на редуване на положителни и отрицателни темпове на растеж. На годишна база БВП на страната нараства с 0,3%.

Инвестициите в оборудване и в жилищно строителство са сред основните причини за незадоволителния БВП. Според доклада на Кофас икономическото представяне на Германия контрастира със средното за еврозоната (0,3% растеж на тримесечие) и с други големи икономики, като Италия (0,2%) и Испания (0,8%). Въпреки тези предизвикателства, през втората половина на 2024 г. се очаква скромен икономически подем, който ще повлияе по-съществено на годишните резултати през 2025 г.

Фактори, влияещи върху икономическото възстановяване:

Ръстът на заплатите

Реалните заплати, отразяващи покупателната способност в държавата, се покачват от второто тримесечие на 2023 г., достигайки рекорден ръст от 3,8% през първото тримесечие на 2024 г. Въпреки че в началото на годината покупателната способност е с 1,6% под предпандемичните нива, тя е с 0,5% над нивата преди енергийната криза в средата на 2021 г. При продължаване на споразуменията за високи заплати и стабилна инфлация от около 2%, се очаква покупателната способност и домакинското потребление да се възстановят през втората половина на 2024 г. и 2025 г., което ще подпомогне икономическия ръст.

Външната търговия

Износът в Германия нараства стабилно от началото на 2024 г., движен от силния растеж в САЩ (2,8% годишно). Глобални събития, провеждани на територията на страната, допълнително стимулират сектора на услугите, включително и туризма. Възстановяването на външната търговия е ключов фактор за германския икономически растеж.

Намаляването на лихвените проценти от ЕЦБ

През юни Европейската централна банка намали основния си лихвен процент от рекордните 4% на 3,75%. Тази година се очакват още две намаления на лихвените проценти (през септември и декември), и четири до пет намаления от по 25 базисни пункта, всяко до края на 2025 г. По-ниските лихвени проценти ще облекчат финансовия натиск върху немските компании и ще насърчат банките да отпускат повече заеми. Корпоративните несъстоятелности в страната достигнаха своя връх през април 2024 г., което подчертава необходимостта от тези съкращения за възстановяването на икономиката.

Икономически рискове и несигурност

Въпреки че има признаци за предстоящо икономическо възстановяване, несигурността продължава. Ключовите показатели, включително Бизнес климатът на ifo, са изправени пред неуспехи от началото на 2023 г. Производствената индустрия, която допринася с 21% за БВП, остава от решаващо значение за Германия. Перспективите за инвестиции обаче са неясни, предвид преходът на автомобилната индустрия и забраната за регистрация на автомобили с двигатели с вътрешно горене в ЕС след 2035 г. Германските потребители са изправени пред повишена несигурност поради бавното развитие на инфраструктурата за електронни автомобили и неочакваното отменяне на държавните премии за закупуването им. Вследствие на това регистрационните номера на електронните автомобили са намалели през първата половина на 2024 г., което довежда до колебание у производителите за големи инвестиции в краткосрочен план.

Директната държавна подкрепа е малко вероятна, тъй като проектобюджетът за 2025 г. се придържа към строга дългова спирачка (ограничаване на новите заеми до 0,35% от БВП). Социалните разходи се увеличават поради икономическите предизвикателства. Наскоро приетият „Закон за възможностите за растеж“ съдържа предимно данъчни облекчения за компаниите и насърчаване на научните изследвания. Въпреки това, с обем от 3,2 милиарда евро (0,08% от номиналния БВП), той е много малък и прогнозите показват, че няма да доведе до голям обрат.

На фона на медийната криза и неясна правителствена комуникация, икономическите перспективи на Германия за втората половина на 2024 г. остават силно несигурни.

Боян Рашев: Най-голямата западна компания в добива на въглища в света гласува против раздялата с тях

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments