Протести разтърсват Либия заради контактите с Израел

0
34
Флаг Либия
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Премиерът на Либия отстрани от длъжност външния си министър, след като тя се срещна с израелския си колега, предава „BBC“.

Либия – силен поддръжник на палестинската каузане признава Израел и срещата предизвика протести в арабската държава с мнозинство. Израелският министър на външните работи Ели Коен заяви, че „историческата“ среща е „първата стъпка“ за установяване на отношения с Либия. Израел се стреми да изгради по-тесни връзки с арабските и мюсюлманските държави, които не го признават официално. Въпреки това президентският съвет на Либия, който представлява трите ѝ провинции, заяви, че нормализирането на отношенията с Израел е незаконно.

Службата на председателя на парламента обвини Наджла Мангуш в държавна измяна, а министър-председателят Абдул Хамид Дбейба я предаде за разследване. Съобщението на Израел за проведени преговори беше изненадващо, като се има предвид, че не беше известно Израел да ухажва Либия, която е отявлен враг и защитник на палестинската борба, особено по времето на бившия либийски лидер Муамар Кадафи.

Изявлението беше необичайно и по отношение на степента на подробност, която може би имаше за цел да компенсира евентуално очаквано отричане от либийска страна – също и чрез посочване и признаване на италианския външен министър Антонио Таяни за домакин на срещата в Рим.

В понеделник израелски официален представител заяви пред „BBC“, че срещата е била предварително планирана и не е била случайна среща, както я представи либийското външно министерство. Служителят подчерта, че двете страни са се договорили какво ще бъде подчертано в публикуваното изявление, което по думите му е трябвало да бъде публикувано в понеделник, но е било пуснато в неделя, след като случилото се е изтекло в израелските медии.

Лидерът на израелската опозиция Яир Лапид обвини израелското външно министерство, че е проявило „аматьорска безотговорност“ и е допуснало „сериозен провал в преценката си“. Друг опозиционен лидер, Бени Ганц, обвини израелското правителство, че прави „всичко за пиар и заглавия, без никаква отговорност и далновидност“.

В изявлението си в неделя Коен заяви, че се е срещнал с Мангуш миналата седмица в рамките на среща на върха и че са обсъдили „големия потенциал за отношенията“ между Израел и Либия. Той заяви, че са разговаряли за израелската помощ в хуманитарната област, селското стопанство, управлението на водите и значението на запазването на еврейското наследство в Либия, включително обновяването на синагоги и гробища.

Еврейската общност в Либия е една от най-древните в света. Въпреки това тя е преследвана от нацистките окупатори през Втората световна война, а десетки хиляди бягат в Израел след антисемитските бунтове и политики през следващите десетилетия. Кадафи репресира малката еврейска общност, която остава, докато в края на века в Либия не остава нито един евреин.

В противоречие с изявлението на Коен либийското министерство на външните работи каза, че Мангуш е отказала среща с представители на Израел и че това, което се е случило, е „неподготвена, случайна среща по време на среща в Министерството на външните работи на Италия“. В изявлението се казва още, че взаимодействието не е включвало „никакви дискусии, споразумения или консултации“ и че министерството „подновява пълното си и абсолютно отхвърляне на нормализацията“ с Израел.

След новината за срещата в столицата Триполи и някои други градове избухнаха протести. Бяха блокирани пътища, горяха гуми, а демонстрантите развяваха палестинското знаме, въпреки че протестите изглежда бяха сравнително малки.

От години Либия е в размирици, като страната е разделена между временното, международно признато правителство в Триполи и съперничещо си правителство в източната част на страната.

Ако бъде сключено споразумение между Израел и Либия, то ще бъде усложнено от това политическо разделение, което съществува от свалянето на Кадафи преди 12 години. Генерал Халифа Хафтар от Либийската национална армия (ЛНА) ръководи конкурентното правителство в източния крайбрежен град Тобрук.

През последните години Израел се стреми към официални връзки с държави от Арабската лига, с които няма официални отношения – от умерени държави до исторически врагове. От 2020 г. насам страната подписа споразумения с посредничеството на САЩ, известни като Споразуменията от Абрахам, с които се нормализират отношенията с Обединените арабски емирства, Бахрейн, Судан и Мароко. Споразуменията бяха посрещнати с възмущение от палестинците, които обвиниха арабските страни, подписали ги, в предателство.

В неделя вечерта президентският съвет на Либия поиска разяснения от правителството за случилото се. Президентският съвет изпълнява функциите на държавен глава и отговаря за военните сили на страната. В писмото на органа се казва, че срещата между двамата външни министри „не отразява външната политика на либийската държава, не представлява либийските национални константи и се счита за нарушение на либийските закони, които криминализират нормализирането на отношенията с „ционисткото образувание“. Той също така поиска от Дбейба да приложи закона, ако срещата се е състояла.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments