Протести и засилени мерки за сигурност преди финала на „Евровизия“ тази вечер! България стиска палци на DARA!

Протестите са насочени срещу участието на Израел в конкурса

0
13
Евровизия
Евровизия. Снимка: Пресцентър

Светът насочва поглед към Виена, където тази вечер ще се проведе финалът на конкурса „Евровизия“. Екип на Dir.bg е присъствал на генералната репетиция и по информацията им зрителите могат да очакват впечатляващо и бляскаво шоу. Телевизионният спектакъл ще продължи около четири часа и се очаква да бъде проследен от близо 170 милиона души по света.

Финалът ще започне с видео, проследяващо пътя на миналогодишния победител Джей Джей от Базел до Виена, както и с изпълнение на песента му Wasted Love. След това традиционно ще се проведе парадът на знамената с участието на 25-те финалисти.

По повод 70-годишнината на конкурса на сцената ще се изявят редица утвърдени имена, сред които Lordi, Ерика Викман, Верка Сердючка, Руслана, Александър Рибак и Кристиан Костов. Те ще изпълнят емблематични песни от историята на конкурса като Puppet on a String, Save All Your Kisses For Me, Euphoria, Congratulations, Waterloo и Volare.

Австрийският продуцент Parov Stelar ще представи мащабно шоу с песента Black Lilies, а Цезар Сампсън ще изпълни кавър на Били Джоел – Vienna.

Dir.bg съобщава още, че към българската делегация ще се присъедини генералният директор на БНТ Милена Милотинова, която е подкрепяла участието на DARA в конкурса. Националната телевизия е осигурила участието на България в тазгодишното издание, като е организирала специално телевизионно шоу в три етапа през януари и февруари 2026 г. за избор на изпълнител и песен.

Във Виена присъства и майката на певицата Катя Ганева, която споделя, че пътят на дъщеря ѝ до финала е преминал през много труд, амбиция и дисциплина.

В деня на финала са планирани и протести. Очаква се около 3000 души да се съберат пред залата с демонстрация срещу участието на Израел под мотото „Няма сцена за геноцид“. Организаторите заявяват, че подобни международни събития дават пропагандна платформа. Планиран е и втори протест на площад „Урбан-Лориц“, организиран от артистичен алианс срещу антисемитизма, който цели да изрази солидарност и гостоприемство.

Според букмейкърите фаворит за победата в 70-ото издание на Евровизия е Финландия. Най-големи шансове се дават на дуета на цигуларката Линда Лампениус и певеца Пийт Парконен с песента Liekinheitin, за които към момента се предлага вероятност от около 40% за победа.

Присъединете се към нашия Телеграм

Бягство от града: Хиляди тръгват към Странджа за Фестивала на зелениката

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук