Промените в Закона за здравето: Министърът ще може да обявява извънредна епидемична обстановка

0
449
Министерство на здравеопазването
Снимка: Искра.бг

Законопроектът за промени в Закона за здравето, който вчера прие правителството, вече е внесен в Народното събрание. Председателят на парламента Цвета Караянчева свика извънредно заседание, на което той да бъде обсъден. То ще се проведе в четвъртък.

Правят се промени в член 61, като в алинея 1 се предвижда, че на задължителна изолация и болнично лечение подлежат лица, болни и заразоносители от: холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром и туберкулоза с бацилоотделяне.

При извънредна епидемична обстановка или когато съществува заплаха за здравето на гражданите от болести извън посочените по ал. 1, министърът на здравеопазването може да разпореди задължителна изолация на болни и на заразоносители и карантина на контактни лица и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави.

Задължителната изолация и лечението се извършват със заповед на ръководителя на съответното лечебно заведение по предложение на лекуващия лекар или на лекаря, насочил пациента за хоспитализация. Заповедта подлежи на незабавно изпълнение. Задължителна изолация и лечение  може да се осъществяват в домашни условия след преценка на съществуващия епидемичен риск от лекуващия лекар или след консултация с епидемиолог или специалист по инфекциозни болести.

Правят се изменения и в член 63, като се предвижда министърът на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор според степента на опасност от разпространение на заразна болест със заповед да може да обявява извънредна епидемична обстановка. Той ще може да въвежда и временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион за защита на живота и здравето на гражданите.

Конкретните противоепидемични мерки  се определят с акт на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на страната или за отделен регион или на директора на съответната регионална здравна инспекция по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на отделна област или община.

Правят се и още промени, които предвиждат два месеца след отмяна на извънредното положение министрите, областните управители и ръководителите на други ведомства, предоставили под наем или за ползване имоти – държавна собственост, или общинските съвети, предоставили под наем или за ползване имоти – общинска собственост, може да приемат решения, съответно да издадат заповеди за намаляване размера на вноските за наем и за ползване или за освобождаване от заплащането им изцяло или частично от физически и юридически лица – наематели или ползватели, които са ограничили или преустановили дейността си в имота вследствие на мерките и ограниченията, наложени по време на извънредното положение.

Разписано е и, че до края на втория учебен срок на учебната 2019/2020 г. обучението на учениците, записани в дневна, вечерна, задочна, индивидуална и комбинирана форма на обучение и в дуална система на обучение, както и подкрепата за личностно развитие се осъществяват доколкото и ако е възможно от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии. Обучението включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и оценяване.

Изрично е записано още, че през учебната 2019/2020 година няма да се проведе националното външно оценяване за учениците от 4-ти и 10-ти клас.

Освен това неплатеният отпуск до 60 дни през 2020 година ще се зачита за трудов стаж.

В мотивите на законопроекта се посочва следното:

„Разпространението на нов коронавирус, причиняващ заболяването COVID-19, представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб, опасност за националната ни сигурност и обосновава въвеждането на мерки с изключително висока обществена значимост, като тяхното забавяне или несвоевременно прилагане може да доведе до значителни или трудно поправими, включително непоправими, вреди за живота и здравето на хората, здравеопазването и социалната система.
Предлагат се изменения, свързани със задължителна изолация и болнично лечение. На такива подлежат лица – болни и заразоносители от холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром и туберкулоза с бацилоотделяне. Предвижда се условията и редът за задължителна изолация на болни от заразни болести, на заразоносители, на контактните с тях лица и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави, да се определят с наредба на министъра на здравеопазването.“

„Определят се актовете, с които министърът на здравеопазването въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион за защита на живота и здравето на гражданите. Предвижда се конкретните противоепидемични мерки да се определят с акт на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на страната или за отделен регион или на директора на съответната регионална здравна инспекция по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на отделна област или община. Мерките ще се въвеждат със заповед по реда на чл. 73 от Административнопроцесуалния кодекс или с наредба, която се обнародва незабавно в следващия брой на „Държавен вестник“.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments