Проф. Иван Литвиненко: Понякога се налага фиксиране на бебета, но в Сливен е потресаващо

0
121
Вързано бебе в Сливен
Вързано бебе в Сливен. Снимка: Скрийншот от видео на "bTV"

Без значение как ще го наречем – фиксиране, мобилизация, връзване – то е все едно и също нещо. Има ситуации, при които подобни действия спрямо бебета са наложителни, за да се извърши животоспасяваща процедура, факт. Децата не са наясно как да пазят абоката си и изобщо не разбират нуждата да го правят. Съществуват обаче други средства. Кадрите, на които станахме свидетели са потресаващи.

Темата коментира председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко пред „bTV“ по повод на случая с вързаното бебе в лечебно заведение в Сливен.

Той обърна внимание на това, че във въпросния бокс изобщо няма място за майки. Всички знаем обаче, че най-добрият помощник в подобни моменти е майката.

Друг детайл, който професорът е забелязал, е липсата на визуален контакт между лекарите и бебетата. Именно с цел да се осъществява такъв масата от боксовете се правят от стъкло.

Педиатърът е категоричен, че деца на такава крехка възраст категорично не могат да бъдат оставени без надзор. Според него тук ясно изпъква и острата липса на персонал, тъй като вероятно съставът на сливенската болница е недокомплектован.

Припомняме, че вчера излязоха кадри от възмутени майки в медийното пространство, показващи, че бебета са връзвани денонощно за леглата в сливенска педиатрия. Те посочват, че това е масова практика в отделение, а невръстните деца са били оставени без лекарски надзор през нощта, вързани за ръцете и за краката.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments