Проф. Ангелов: По 1000 лева на всеки личен лекар за COVID реорганизация

0
312
Проф. Костадин Ангелов
Проф. Костадин Ангелов. Снимка: Скрийншот от видео на БНТ

80 милиона лева ще струват новите мерки, които ще бъдат приложени до края на тази година. С парите ще се обезпечи реорганизацията в медицинската помощ, съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на извънреден брифинг в Министерски съвет. По думите му държавата се намира в сериозна фаза в COVID пандемията. От две седмици заболяемостта над 300 на 100 000 души.

„Съгласно нашия план, който следваме, при такава заболяемост, правим реорганизация в медицинската помощ в страната. Новите мерки ще бъдат насочени в следните направления: първо, в етап доболнична помощ, а именно за укрепване на капацитета на общопрактикуващите лекари – 5 милиона на месец ще бъдат отпуснати допълнително на всички общопрактикуващи лекари в България и на всеки общопрактикуващ лекар отделно по 1000 лева.“

Проф. Ангелов сподели, че разбират усилията на общопрактикуващите лекари и че натискът върху тях се увеличава с всеки изминал ден. Според последната информация всеки трети българин, който е бил тестван, е с положителен резултат. Здравният министър коментира и работата в ДКЦ-тата (бившите поликлиники):

„В София в някои от тях и в по-големите градове в страната, където натискът върху болничната система е изключително голям, ще бъдат разкрити допълнителни COVID зони. В тези COVID зони ще работят лекар, сестра, лаборант и в тях ще се извършва клиничен преглед, тест за COVID, лабораторни изследвания за кръв. По преценка на лекаря и образно изследване на белия дроб. На месец това прави около 3 милиона лева. Екипът, който ще работи там ще получава допълнително към трудовите си възнаграждения по 1000 лв. на човек и допълнително 10 лева за преминал пациент през тази COVID зона, като тези 10 лева – се разпределят от управителя на ДКЦ-то върху служителите, които са участвали в процеса за обслужването на пациента, преминал през този център.“

В лечебните заведения в София ще бъде увеличен капацитетът от 10% на 20% за поддържане на готовност за легла във всички лечебни заведения. 

Проф. Ангелов отчете, че с 15 милиона лева от тези 80 милиона лева ще бъдат купени антигенни тестове за пациенти. По думите му не всеки постъпил в болница с COVID-19 има нужда от „Ремдесивир“.

„Това са определени групи хора. Ако пациент не е включен, значи няма нужда от тази терапия. 3715 са настанени в болнични заведения – няма как всички да се лекуват с този препарат, а и не всеки е подходящ.“

Той посочи, че се наблюдава презапасяване на хората с продукти, което е ненужно, защото имаме нужните количества в страната. Със законов механизъм ще ограничим изнасянето на такива продукти извън страната, добави той.

Очакваме разтоварване на здравната система. Следващата стъпка е всички лечебни заведения с договори със Здравната каса, е да имат 50% COVID легла. Това ще се случи на 600 заразени на 100 000 население, съобщи проф. Ангелов.

На фона на случващото в социалната мрежа Facebook се увеличават сигналите за починали хора, например от инсулт, но в смъртния акт е записано и коронавирус. Това подкопава доверието в здравната система и поставя редица важни въпроси. Сега със сигурност още един излиза на преден план, а именно за прозрачността на разходването на новите 80 милиона лева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments