Проектант: Издръжливостта на една сграда зависи не толкова от типа строителство, а как се стопанисва

6
51497
Панелен блок
Панелен блок. Снимка: Искра.бг

Над 90% от жилищата в България не са застраховани. В същото време част от сградите са уязвими при земетресение като това в Сирия и Турция, пише „NOVA“.

Големите въпроси са кои са зоните у нас с най-висок сеизмичен риск, кои имоти са най-застрашени и как да ги защитим при зимен трус? Общият брой на жилищните сгради у нас е над 4 милиона, а едва 7-8% от тях са застраховани. Това показват данните на бранша. Според специалистите около 20% от столичани живеят в рискови сгради.

Преустроените партери за гаражи и магазини, остъклените тераси, премахнати стени при ремонт – това са гледки, на които се натъква Валентин Йовчев, докато се разхожда. След мощното земетресение в Сирия и Турция, той е притеснен доколко подобни сгради ще издържат при нас.

„Бутат се носещи стени и колони, трябва да има контрол. Специално сградите“, категоричен е той.

Именно сградите с нерегламенентирани преустройства са най-уязвими при земетресения, показват изпитанията. Според проектанта инж. Марин Гергов издръжливостта на един блок или къща зависят не толкова от вида строителство, а от това как се стопанисва след това.

„Ако сградата е била предвидена за жилищна и в някакъв момент долните етажи са направени на търговски обект, има риск“, категоричен е той.

Специално внимание трябва да се обърне към сградите, които са правени без проект и към тези преди ’60 година, които са масово с тухлени зидове. Сградният фонд у нас е разнообразен, като започва в началото на XX век. По думите на експертите панелните блокове са най-издръжливи при евентуално земетресение.

Възможност да защитим дома си е като го застраховаме, но проверка показва, че интересът е слаб.

Абониране
Известие от
guest

6 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Емилян
Емилян
1 година по-рано

Повечето хора дет живеят в панелките са за затвор.махат по две стени стесняват банята и втората е към терасата от кухнята.и един тръс от 4 степен и става мазало.

petigani
petigani
1 година по-рано
Reply to  Емилян

Емилян: само да ти поясня, че панела от кухнята към терасата, не е носещ. Той е просто кух пълнеж. Има по три сантиметра бетон от двете страни и сърцевината му е от стиропор. След като се премахне, на сградата не само че не и пречи, а дори и олеква. Иначе, да се маха носещ панел, си е самоубийство. Но за конкретният, няма никакъв проблем.

Кири Йорданов
Кири Йорданов
1 година по-рано
Reply to  Емилян

Там където има прозорец не е носещо 100%

Емилян
Емилян
1 година по-рано

Тук проблема е че собствениците кат купят апартамента местят една стена и премахват друга.и тъка сградата става потенциално опасна от срутване

Татул
Татул
1 година по-рано

Аз имам застраховка и какво от това, ще спре земетръса ли?. Недай си боже да друсне като в Турция и всичко се срине, дружеството веднага ще обяви фалит. Айде да си гледат работа обирджиите.

Галина Господинова
Галина Господинова
1 година по-рано
Reply to  Татул

Абсолютно съм съгласна с мнението Ви за застрахователите.Аз имах сблъсък с тях само че за катастрофа в гр транспорт.Снимах шапката,вадих снимки от сайтове,всички документи от спешния преглед от Пирогов.Те си имали комисия ,която реши ,че на 20 тия ден от катастрофата искаше да имам решение от ТЕЛК,и аз в крайна сметка се отказах,.Бях решила парите до последната стотинка да ги даря на Пирогов.И това от Булстрад -застраховател на годината 2018.Пълни мошеници.Травмата ми беше на врата вследствие камшичен удар.Нашия тролей го удари задния тролей спрели на светофар на паметника Левски.Казаха ми да ги съдя но още щяха да се влачат делата.Халал… Прочети още »