Природозащитници сигнализират за пропуски в управлението на „Натура 2000“

0
141
Планина
Снимка: Pixabay

Неправомерното изразходване на парични средства, липсата на адекватен мониторинг на защитените зони, неглижирането на наболели проблеми, както и много други сериозни пропуски в управлението на „Натура 2000“ събудиха негодувание от страна на екоактивистите у нас. Твърденията на природозащитниците се основават на анализа на представения от екоминистерството документ за дейностите и целите в бъдещия програмен период до 2027 година.

„Липсва адекватна и верифицирана научна информация и проучвания, на които да се стъпи“, заяви Петко Цветков фондация „Биоразнообразие“ пред „БНР“. Поради недостатъчното полеви изследвания няма как да се съберат обективни данни на защитените местности и възможните заплахи към тях.

Безочлив е изготвеният от министерството документ. Според него не се изсичат вековни гори в българските национални паркове и планини, не се унищожават дюни и степи при застрояване на крайбрежието. Като цяло не се наблюдава сериозен казус с бракониерството, нагло твърдят държавниците. Припомняме, че такива проблеми станаха повод за сериозни дебати в обществото, както и множество протести в близките няколко години.

Днес над 200 жители на варненската местност „Коджа тепе“ излязоха на протест поради изсичане на гората в района. Голяма гласност добиха и каузите в защита на плаж „Росенец“,  на Национален парк „Пирин“, проектът за план на община Царево, който залага строителство върху дюни, изсичането на горите в Странджа, разораването на плажа в Созопол, нередностите около „Болата“ и много други.

Пропуски в планирането на екофинансирането, които могат до доведат до наказателни процедури, също не са рядкост. За премахването на нетипична дървесна и храстова растителност от горското министерство са планирали сумата от 10 милиона евро, разясни Катерина Раковска от „WWF България“.

„На какво отгоре се базира твърдението, че това е най-важната дейност и за нея трябва да е най-голямата сума, въобще не става ясно“, лаконична бе Раковска.

Според природозащитниците, в резултат на неадекватното управление като нищо може да се стигне и до прекратяване на финансирането от ЕС.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments