Президентските избори в Индонезия са от голямо значение за САЩ и Китай

0
38
Избори
Избори. Снимка: "Алфа Рисърч"

Когато индонезийците гласуват в сряда за нов президент на едни от най-големите избори в света, залозите ще бъдат високи и за Съединените щати и Китай, пише „Асошиейтед прес“.

Държавата от Югоизточна Азия е ключово бойно поле икономически и политически в регион, където съперничещите глобални сили отдавна са в сблъсък за Тайван, правата на човека, разполагането на американски военни и агресивните действия на Пекин в спорни води, включително Южнокитайско море.

Външната политика на отиващия си президент Джоко Видодо избягва критиките към Пекин и Вашингтон, но също така отхвърля привеждането в съответствие с двете сили. Деликатният акт на балансиране спечели значителна китайска търговия и инвестиции за Индонезия, включително високоскоростна железопътна линия на стойност 7,3 милиарда долара, която беше до голяма степен финансирана от Китай, докато Джакарта също засили връзките в областта на отбраната и засили военните учения със САЩ. Тези политики вероятно ще продължат, ако фаворитът на изборите Прабово Субианто, настоящият министър на отбраната, чийто кандидат за вицепрезидент е най-големият син на Видодо, спечели, според анализатори. Еван Лаксмана, експерт по сигурността в Югоизточна Азия в Международния институт за стратегически изследвания в Сингапур, смята:

„Мисля, че нито една от основните структурни характеристики на отбраната и външната политика няма да се промени.“

Субианто се придържа към политика на неутралитет и публично похвали САЩ и Китай. Той цитира историческата роля на Америка в оказването на натиск върху Холандия да признае суверенитета на Индонезия през 40-те години на миналия век по време на форум през ноември в мозъчния тръст Център за стратегически и международни изследвания в Джакарта. каза Субианто, който също възхвали значението на Китай за Югоизточна Азия, подчерта:

„Това е част от историята и не можем да забравим този дълг на честта. Китай е велика цивилизация. Той допринесе много и сега е много, много активен и допринася много за нашата икономика.“

Бившият министър на образованието и губернатор на Джакарта Аниес Басведан, кандидат за президент, който изостава от Субианто в повечето независими проучвания, каза, че ще промени това, което той нарече „транзакционна“ външна политика на Видодо към такава, основана на принципи, ако той триумфира на изборите. Ето какво каза в интервю пред „Асошиейтед прес“ миналия месец Басведан, без да уточни коя страна визира:

„Когато една страна нахлуе в друга държава, можем да кажем, че това противоречи на основните ни ценности. Въпреки че сме приятели, ако правата са били нарушени, можем да ги порицаем.“

Басведан изтъкна, че правата на човека и защитата на околната среда трябва да са в основата на външната политика на Индонезия. Той твърди:

„Ако нямаме ценности, тогава има връзка разходи-ползи, при която ще подкрепяме само страни, които са печеливши за нас.“

И САЩ, и Китай видяха как появата на нов лидер в региона може да застраши техните интереси.

Родриго Дутерте, след като през 2016 г. завзе президентството на Филипините чрез платформа за борба с престъпността, се превърна в един от най-нашумелите критици в Азия на политиката за сигурност на САЩ, като същевременно поддържаше тесни връзки с китайския лидер Си Дзинпин и руския президент Владимир Путин.

Дутерте заплаши да изгони американски военни, които бяха във Филипините за бойни учения. По-късно той реши да прекрати споразумението за отбрана с Вашингтон, което позволи на хиляди американци да влязат в страната за мащабни бойни учения, но той прекрати това усилие, като призова САЩ да осигурят ваксини в разгара на пандемията от коронавирус. Бурният мандат на Дутерте приключи през 2016 г. и той беше наследен от Фердинанд Маркос младши, който одобри разширяването на военното присъствие на САЩ във филипинските военни бази съгласно пакта за отбрана от 2014 г. Маркос обясни, че решението му е насочено към укрепване на териториалната отбрана на страната му във време на нарастваща агресия от страна на бреговата охрана, флота и предполагаемите сили на милицията в офшорните зони на Филипините.

Китай протестира срещу решението, заявявайки, че то ще предостави на американските сили плацдарм в северните Филипини през морската граница от Тайванския пролив, което може да подкопае китайската национална сигурност.

Индонезия и други държави-членки на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия принадлежат към Движението на необвързаните, блок от епохата на Студената война от предимно развиващи се нации, които се стремят да не бъдат формално асоциирани с или срещу никоя голяма световна сила.

Все пак съперничеството между Вашингтон и Пекин проникна в региона.

Критиките към все по-настоятелните действия на Китай в оспорваното Южнокитайско море винаги са били разводнени в АСЕАН, 10-членния регионален блок. Държавни членове, свързани с Пекин, по-специално Камбоджа и Лаос, се противопоставиха на всякакви подобни упреци или опити Китай да бъде посочен като обект на критика в съвместни комюникета след годишните им срещи на върха, казаха няколко регионални дипломати пред „Асошиейтед“ прес при условие за анонимност през годините защото им липсваше власт да говорят публично.

Миналата година филипинското правителство обвини китайската брегова охрана и заподозрените сили на милицията в използване на водни оръдия, военен лазер и опасни маневри срещу патрулни кораби на филипинската брегова охрана, които са причинили леки сътресения в поредица от сблъсъци в открито море в спорните води.

Под председателството на Индонезия АСЕАН не спомена конкретно Китай, а само направи общи изрази на загриженост относно агресивното поведение в спорния воден път след техните срещи на върха.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments