През март инфлацията вероятно ще постави нов 40-годишен връх

0
27
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

С постоянно нарастващите разходи за храна, бензин, жилища и други стоки от първа необходимост, които притискат потребителите и заплашват икономиката, инфлацията в Съединените щати вероятно ще достигне още един връх от четири десетилетия през март, пише „Асошиейтед прес“.

Индексът на потребителските цени на правителството, публикуван във вторник, се очаква да покаже, че цените са се повишили с 8,4% спрямо 12 месеца по-рано, според икономисти, анкетирани от фирмата за данни FactSet. Това ще означава наличие на най-бързата годишна инфлация от декември 1981 г. и ще надмине 7,9-процентно 12-месечно увеличение през февруари, което само по себе си постави 40-годишен връх.

Икономистите също така казват, че от февруари до март потребителските цени са скочили с 1,1%. Това ще бъде най-резкият скок от месец на месец от 2005 г.

Цифрите от март ще бъдат първите, които отразяват пълния скок на цените на бензина, последвал инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари. Бруталните атаки на Москва предизвикаха широкообхватни западни санкции срещу руската икономика и разстроиха световните пазари на храни и енергия. Според AAA средната цена на галон бензин – 4,11 долара – е нараснала с 44% в сравнение с преди година, въпреки че е спаднала назад през последните няколко седмици.

Ескалацията на цените на енергията доведе до по-високи транспортни разходи за превоз на стоки и компоненти в цялата икономика, което от своя страна допринесе за по-високи цени за потребителите.

„Войната в Украйна усложни прогнозата за инфлацията“, отбеляза Люк Тили, главен икономист в Wilmington Trust.

Икономистите посочват, че откакто икономиката излезе от дълбините на пандемията, потребителите постепенно разширяват разходите си отвъд стоките, за да включат повече услуги. Резултатът е, че високата инфлация, която в началото отразяваше главно недостиг на стоки – от автомобили и мебели до електроника и спортно оборудване – постепенно се появява и в услугите, като пътувания, здравеопазване и развлечения.

Ако данните за цените през март се появят според очакванията, те ще затвърдят очакванията, че Федералният резерв ще повиши агресивно лихвите през следващите месеци, за да се опита да забави заемите и разходите и да укроти високата инфлация. Финансовите пазари всъщност сега предвиждат много по-рязко повишаване на лихвите тази година, отколкото служителите на Фед сигнализираха наскоро през миналия месец. Увеличението на лихвите на централната банка ще направи заемите рязко по-скъпи за потребителите и бизнеса. По-специално лихвите по ипотечните кредити, макар и да не са пряко повлияни от Фед, се повишиха през последните седмици, което направи покупката на жилища по-скъпа. Много икономисти казват, че се притесняват, че Фед е чакал твърде дълго, за да започне да повишава лихвите и може в крайна сметка да действа толкова агресивно, че да предизвика рецесия.

Засега икономиката като цяло остава стабилна, като безработицата е близо до 50-годишно дъно, а свободните работни места са близо до рекордно високи нива. Все пак нарастващата инфлация, с нейното въздействие върху ежедневния живот на американците, представлява политическа заплаха за президента Джо Байдън и неговите съюзници от Демократическата партия, тъй като те се стремят да запазят контрола над Конгреса на междинните избори през ноември.

Икономистите като цяло изразяват съмнение, че дори рязкото повишение на лихвите, което се очаква от Фед, ще успее да намали инфлацията близо до годишната цел на централната банка от 2% до края на тази година. Тили, икономист на Wilmington Trust, сподели, че очаква годишната потребителска инфлация да продължи да бъде 4,5% до края на 2020 г. Преди нахлуването на Русия в Украйна той е прогнозирал много по-нисък процент от 3%.

В правителствения доклад от днес, дори с изключение на променливите цени на храните и енергията, така наречената базисна инфлация за последните 12 месеца се очаква да достигне 6,6%, според проучването FactSet. Това би било най-големият подобен скок в сравнение с предходната година от август 1982 г.

Инфлацията, която беше до голяма степен държана под контрол в продължение на четири десетилетия, започна да се ускорява миналата пролет, когато американските и световните икономики се възстановиха с неочаквана скорост и сила от кратката, но опустошителна рецесия на коронавирус, която започна през пролетта на 2020 г.

Възстановяването, подхранвано от огромни вливания на държавни разходи и супер ниски лихвени проценти, изненада бизнеса, принуждавайки фирмите да се борят, за да отговорят на нарастващото търсене на клиенти. Фабриките, пристанищата и товарните корабостроителници се бореха да се справят, което доведе до хронични забавяния на доставката и скокове на цените.

Критиците също обвиняват отчасти програмата за стимулиране на администрацията на Байдън от 1,9 трилиона долара от март 2021 г., която включваше чекове за помощ от 1400 долара за повечето домакинства, за подпомагане на прегряването на и без това кипяща икономика.

Много американци до този момент са получавали регулярни увеличения на заплатите, но темпът на инфлация е повече от унищожил тези печалби за повечето от тях. През февруари, след отчитане на инфлацията, стана ясно, че средната почасова заплата се е понижила с 2,5% спрямо година по-рано. Това беше 11-ият пореден месечен спад на коригираните с инфлацията заплати.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments