Премиерът Скот Морисън ще присъства на срещата на върха COP26 след глобален натиск

0
13
Скот Морисън
Скот Морисън. Снимка: Scott Morrison , Facebook

Австралийският премиер Скот Морисън заяви, че сега има намерение да присъства на конференцията на ООН по климата, известна като COP26, след седмици на първоначални колебания. Световните лидери ще се срещнат в Глазгоу следващия месец, за да договорят ново споразумение за забавяне на покачването на глобалните температури. Морисън стана обект на критики в световен мащаб, когато миналия месец заяви, че ще саботира срещата, предава „BBC“.

Австралия, която е един от най-големите производители на енергия от въглища и природен газ, от месеци наред е подложена на силен натиск да се ангажира с по-активни действия в областта на климата. Понастоящем политиката на страната в областта на климата и намаляването на вредните емисии е сред най-лошите в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Потвърдих присъствието си на срещата на върха в Глазгоу, на която с нетърпение очаквам да присъствам. Това е важно събитие.“, коментира Морисън пред репортери по-рано днес.

Активистите в областта на климата упрекваха австралийския лидер, че не е поел ангажимент да присъства на срещата на върха, като Обединеното кралство, близък съюзник на Австралия, възприе този ход като дипломатически отказ. Срещата на върха COP26 ще се проведе между 31 октомври и 15 ноември в най-големия град на Шотландия. Това ще бъде най-важната и най-мащабна конференция за изменението на климата след знаковите преговори в Париж през 2015 г.

Неотдавна Морисън изтъкна рисковете, свързани с пандемията от COVID-19, като причина да не присъства, като обясни, че вече е изкарал голяма част от наложената му карантина. Сега обаче Австралия започва да планира премахването на изискванията за задължителна карантина.

Друга причина за недоволството, насочено към Австралия, е много други държави вече си поставиха амбициозни цели за постигане на нулеви вредни емисии до 2050 г., но Австралия отказа да го направи. Австралийската страна се ангажира да намали с 26% количеството на емисиите си до 2030 г. – цел, която беше разкритикувана като недостатъчно ефективна. Експерти твърдят, че тя трябва да се ангажира с намаляване на емисиите поне с 47% до 2030 г., ако иска да постигне целта на ООН за поддържане на глобалната температура под или в рамките на 1,5 ° C.

Консервативното правителство беше изправено пред продължителен натиск както от страна на свои активисти, така и от много други нации с надеждата да предприеме активни действия в посока подобряване на своята политика в областта на климата. Очаква се през следващата седмица да бъдат обсъдени по-високи цели в тази посока.

Както е известно, много селски части на Австралия зависят от добива на въглища, газ, както и от земеделски дейности. Въглищата са вторият най-доходоносен материал за износ на страната, като се очаква търсенето им да продължи поне през следващото десетилетие.

Планът, който предприемаме заедно с моите колеги, е да гарантираме, че нашите региони са силни и че работните места са не само защитени, но и имат потенциал за добри перспективи в бъдеще.“, заяви Морисън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments