Представители на САЩ и Китай се срещат по въпросите на икономиката, за да намалят напрежението

0
32
Джанет Йелън
Джанет Йелън. Снимка: Пиксабей

Днес министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън се срещна с китайския си колега и обеща да положи усилие за справяне с различията и „предотвратяване на конкуренцията да се превърне в нещо близко до конфликт“, докато двете нации се опитват да стоплят отношенията помежду си, пише „Асошиейтед прес“.

Първата среща лице в лице на Йелън с вицепремиера Лиу Хе беше най-високопоставеният контакт между двете страни, откакто техните президенти се съгласиха миналия ноември да търсят области за потенциално сътрудничество. Лиу, от своя страна, увери, че е готов да работят заедно за търсене на допирни точки между Китай и САЩ. Той потвърди:

„Без значение как се променят обстоятелствата, винаги трябва да поддържаме диалог и обмен.“

Срещата идва в момент, когато икономиките на САЩ и Китай се борят с различни, но преплитащи се предизвикателства по отношение на търговията, технологиите и др. Йелън, във встъпителните бележки пред репортери, каза на Лиу:

„Въпреки че имаме области на несъгласие и ние ще ги предадем директно, не трябва да позволяваме недоразуменията, особено тези, произтичащи от липса на комуникация, да влошат ненужно нашите двустранни икономически и финансови отношения.“

Тя коментира още, че двете страни „носят отговорност да управляват различията си и да предотвратят превръщането на конкуренцията в нещо дори близко до конфликт“. И двете икономики са изправени пред своите предизвикателства.

Китайската икономика се отваря отново, след като повторната поява на COVID-19 уби десетки хиляди хора и затвори безброй предприятия. САЩ бавно се възстановяват от най-високата от 40 години инфлация и са на път да достигнат законовия си таван на дълга, създавайки очаквана политическа битка между демократите в Конгреса и републиканците. Проблемът с дълга е от голям интерес за Азия, тъй като Китай е вторият по големина притежател на дълг на САЩ.

Налице е и руската инвазия в Украйна, която възпрепятства глобалния икономически растеж – и подтикна САЩ и техните съюзници да се споразумеят за таван на цената на петрола за Русия в отговор, поставяйки Китай в трудна позиция като приятел и икономически съюзник на Русия. А високите лихвени проценти в световен мащаб увеличиха натиска върху обременените с дългове нации, които дължат големи суми на Китай. Джош Липски, старши директор на Геоикономическия център на Атлантическия съвет, анализира:

„Грешен политически ход или обръщане на положителните данни и можем да видим, че световната икономика се насочва към рецесия през 2023 г.. И двете страни имат общ интерес да избегнат този сценарий.“

Световната банка съобщи миналата седмица, че глобалната икономика ще дойде „опасно близо“ до рецесия тази година, водена от по-слаб растеж във всички водещи икономики в света – включително САЩ и Китай. Очаква се страните с ниски доходи да страдат от всякакви икономически спадове на суперсили, се казва в доклада. За разговорите в сряда Липаски е категоричен:

„На първо място в списъка е преструктурирането на дълга.“

По думите му няколко страни с ниски доходи са изложени на риск от неизпълнение на задълженията си през 2023 г. и много от тях дължат големи суми на Китай. И довърши:

„Лидерите се опитват от две години да постигнат някакво споразумение и да избегнат вълна от неплатежоспособност, но успехът е малък и една от причините е колебливостта на Китай. Очаквам Йелън да притисне Лю Хе по този въпрос на срещата.“

Лиу изложи оптимистична визия за втората по големина икономика в света в реч във вторник на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. Той е на мнение:

„Ако работим достатъчно усилено, ние сме уверени, че през 2023 г. растежът на Китай най-вероятно ще се върне към нормалната си тенденция. Китайската икономика ще се радва на значително подобрение.“

След спирката си в Швейцария Йелън ще пътува до Замбия, Сенегал и Южна Африка тази седмица в това, което ще бъде първото от поредица от посещения на служители от администрацията на Байдън в Субсахарска Африка през годината.

Замбия предоговаря своя дълг от близо 6 милиарда долара с Китай, нейният най-голям кредитор. По време на среща при закрити врата на срещата на върха на африканските лидери във Вашингтон през декември, Йелън и президентът на Замбия Хакаинде Хичилема обсъдиха „необходимостта да се обърне внимание на устойчивостта на дълга и наложителното приключване на третирането на дълга за Замбия“, според Йелън.

Преговорите в Цюрих са продължение на срещата през ноември между президентите на САЩ и Китай Джо Байдън и Си Дзинпин в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия. Двамата световни лидери се споразумяха да дадат правомощия на ключови високопоставени служители да работят в области на потенциално сътрудничество, включително справяне с изменението на климата и поддържане на глобалната финансова, здравна и хранителна стабилност. Пекин прекъсна подобни контакти със САЩ в знак на протест срещу посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван през август. Тогава Байдън изтъкна:

„Ще се състезаваме енергично. Но аз не търся конфликт.“

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще пътува до Китай в началото на февруари. Наред с икономическите пречки администрацията на Байдън блокира продажбата на модерни компютърни чипове на Китай и обмисля забрана за инвестиции в някои китайски технологични компании, което вероятно подкопава ключова икономическа цел, която Си постави за своята страна. Изявленията на президента демократ, че САЩ ще защитят Тайван срещу китайска инвазия, също увеличиха напрежението.

И докато Конгресът на САЩ е разделен по много въпроси, членовете на Камарата се съгласиха миналата седмица да проучат допълнително китайските инвестиции.

Новият председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти от Калифорния определи Комунистическата партия на Китай като едно от двете „дългосрочни предизвикателства“ за Камарата, заедно с държавния дълг.

„Има двупартиен консенсус, че ерата на доверие в комунистически Китай е свършила“, подчерта Маккарти от залата миналата седмица, когато Камарата гласува с 365 срещу 65 – като 146 демократи се присъединиха към републиканците – за създаване на Избрана комисия за Китай.

Миналата година Министерството на търговията на САЩ добави десетки китайски високотехнологични компании, включително производители на авиационно оборудване, химикали и компютърни чипове, към черен списък за контрол на износа, позовавайки се на опасения за националната сигурност, интересите на САЩ и човешките права. Този ход накара китайците да заведат дело в Световната търговска организация.

Йелън беше критична към търговските практики на Китай и отношенията на страната с Русия, тъй като двете държави задълбочиха икономическите си връзки след началото на войната в Украйна. По време на разговор с Лиу през юли Йелън говори „откровено“ за въздействието на руската инвазия в Украйна върху глобалната икономика и „нечестните, непазарни“ икономически практики, според обобщение на разговора в САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments