Представители на пациентски организации: Трябва да има и обратна връзка с болните

0
106
Белодробен преглед
Белодробен преглед. Снимка: ВМА

„Основният проблем, който се вижда е, че тази година Бюджета, тъй като съм член в Надзорния съвет, е с 1 милиард лева плюс. Проблемът е, че в действителност НЗОК се опитва да даде повече средства за първична и специализирана болнична помощ – дали това ще се случи реално, тепърва ще видим. Когато обаче се оценява дейността на един директор на лечебно заведение, в случая на „Пирогов“, трябва да видим дали се е увеличил достъпът на пациентите. Дали в това лечебно заведение за 30-40 пациенти се грижи една медицинска сестра или за 5 пациенти се грижи една медицинска сестра. Колко лекари се падат? Колко бързо се обслужват тези пациенти и те удовлетворени ли са? Това са основните въпроси, които не се изследват.“

Това коментира председателят на УС на Българската асоциация за закрила на пациентите адвокат Пламен Таушанов в ефира на „NOVA“. Той е част и от Надзрония съвет на НЗОК. Според Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания, е страхотно, че ще има повече пари за здравеопазване, но трябва да я има и обратната връзка от страна на пациентите, защото до нея достигали сигнали, че услуги, които се заплащали от НЗОК, не достигали до тях.

„Например изследване на витамин D, което от септември месец НЗОК започна да плаща, реално голяма част от лекарите твърдят, че това не се заплаща, „не мога да ви дам направления“, „не, нямаме достатъчно направления“ или има някакви други административни причини, поради които до пациента това не достига. Или например няма лаборатории, които са сключили договор, за да могат да извършват това изследване. Така че реално на практика нещата може би не се случват, както са на теория“, обясни тя.

Няма да бъдат употребени 62 милиона лева от така наречените „медицински дейности“, заяви адв. Таушанов. Според него те се „стискат“ и няма обяснение защо не се правят. По думите му и двете пациентски организации искат НЗОК да започне да плаща биомаркерната диагностика.

„Това ще подобри рязко /бел. ред. – ситуацията с онкоболните заболявания“, защото не може да сме последната държава в Европейския съюз, в която фонд ни плаща тези изследвания – кои точно диагнози се лекуват с тази тяхна имунотерапия и защо трябва фирмите или пациентите да доплащат големи суми – до 5000 лева. За това искаме Касата да започне да го плаща, за да се подобри диагностиката. Най-важният въпрос, който леко се заобикаля – защо от 10 години тези пари не се усвояват. За мен тази дума „усвояване на средства“ не се използва правилно. Тук говорим, че трябва да се използват по предназначение и ако в доболничната помощ се направят тези изследвания, ще падне натискът върху болничната помощ, тъй като в Европа сме шампиони и по излишна хоспитализация – над 2 милиона“, поясни той.

Най-важният въпрос в здравеопазването е да получаваме качествена медицинска грижа, пациенти и лекари да бъдат удовлетворени от това, което работят или от грижата, която получават, за да бъдат всички доволни, коментира Ботева. Според Таушанов най-важният въпрос е кога НЗОК ще започне да заплаща съответните дейности на база на удовлетворението на пациентите от оказаната качествената или нетолкова медицинска помощ, тоест да се интересува дали пациентът е излекуван, дали е с подобрение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments