Председателят на ССЗБ: Реформата в затворите е неработеща и е наказание (Част 2)

1
1280
Затвор
Затвор. Снимка: Pixabay

Реформата в затворите, при която се премина от 24-часови на 12-часови смени, е неработеща. Това коментира председателят на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България /ССЗБ/ Ясен Тодоров. Припомняме, че вчера публикувахме първата част от интервюто ни с него, в която той коментира казуса с освобождаването на началника на затвора в Ловеч ст. комисар Розалина Ганекова.

Преминаването на 12-часов режим на работа е извадено от препоръка на Европейския комитет против изтезанията /КПИ/, уточни Тодоров. По думите му в тази препоръка пише още, че затворите трябва да се наситят с още надзиратели, които да бъдат обучени и да се работи с тях.

„Има и други препоръки, но те хванаха най-безобидната, която не коства нищо на никого от Министерството на правосъдието /МП/, а е изцяло на гърба на служителите, защото те започват да пътуват два пъти по-често на работа – както сме изразявали много пъти, тези служители работят на отдалечени места, като някои пътуват до 80 км от мястото, където живеят и когато са започвали работа са им казвали, че графикът им на работа 1 ден към 3 почивка. Всеки си е пресметнал какъв бюджет ще му е необходим, за да стига до работа. В момента работят дневна, нощна, на места – 2 почива, а на други – 3 почива, но като добавим външните болнични заведения и като добавим хората, които трябва да си доработят, защото на този график не им стигат часовете, излиза, че всеки работи 20-22 пъти в месеца, което ако го сметнем по 12 часа, излиза повече в сравнение с един човек, който работи същите дни, но по 8 часа. В такъв случай този извънреден труд е генериран изцяло от калпавото ръководство.“, обясни Тодоров.

Според него на тази реформа е трябвало да се направи анализ и да се види дали ще доведе до нещо. Въпреки това тя е била въведена за месец и половина във всички затвори без никаква подготовка.

„В предходния план за реформа от предходното правителство, тази точка беше оставена за доразвиване – след като се направи анализ, да се изчисли евентуално дали могат да се изчистят отпуски или да не се трупат толкова труд. Дали имаме толкова служители, които могат да поемат този режим – дневна, нощна, три почива, защото налага да се направят 5 отделения със служители, тоест 5 смени, а ние имаме 4 и когато от 4 смени направим 5 излиза, че служителите са по-малко. Което е абсурд. И когато те са по-малко, някой твърде да бъде извикан извънредно, за да осигури сигурността.“, добави председателят на ССЗБ, подчертавайки:

„Вариантите са два – или да не извикаш хора и да нямаш сигурност. Или да извикаш хора и да генерираш извънреден труд, който после да го ползват за мотив за проверки и тн.“

От ССЗБ не са сваляли протестната си готовност, обявена още през 2022 г., но са искали да съберат повече информация и да изкарат черно на бяло какво се случва.

„Когато април месец кажем, че миналата година са ползвали отпуска, а тази година не са ползвали, а когато кажем, че миналата година е имало извънреден труд и сега има, реално тази реформа ще се окаже неработеща. Тази реформа за нас е настъпила с цел да бъдем наказани, че извадихме корупцията, за това, че извадихме обществените поръчки за дрехи и прехрана и за това, че се борим да имаме едни нормални условия за работа и едно нормално заплащане към момента.“, заяви Тодоров.

През изминалите години е имало множество опити за въвеждането на въпросната реформа и всеки път се е оказвала неефективна, отбеляза още той.

„Направиха го в Пловдив. Това нещо не сработи и въпреки че не сработи го направиха в още три затвора през следващата седмица. Наложи се да наказват началници в Пловдив, защото не им се получи работата на 12 часа. И въпреки че не им се получи и ги наказаха, накараха още служители да преминат към този график.“

Ясен Тодоров не се надява нищо да се промени преди да има министър с ясен мандат. По повод настоящия, той уточни:

„Ние казваме, че има проблем с 12-часовите дежурства. Министърът се среща с всички началници. Те казват, че няма никакъв проблем. Съответно до медиите се изнася тази информация, че всички служители са доволни и няма проблеми. В същото време нашата поща и групите, в които държим с активиститите и председателите, хората са толкова изнервени, нараснал е броят на болничните.“

Председателят на ССЗБ сподели за фрапиращ случай, при който кандидат за работа, спечелил конкурса, се е обърнал към тях да попита дали тази реформа е временна или постоянна и когато разбрал, че към момента е за постоянно се е отказал да започне работа.

Очаквайте продължение!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Анонимно
Анонимно
1 година по-рано

В последно време се наблюдава завръщане на една стара тоталитарна практика да се оказва натиск върху служители, които се осмиляват да коментират в соцеалните мрежи болни за ръководството на ГДИН теми.