Преди европейските избори през юни 2024 г. членовете на ЕП предлагат правила за избор на водещ кандидат

0
33
Европейски парламент
Европейски парламент. Снимка: Wikimedia Commons

Във вторник, Европейският парламент прие предложенията си за укрепване на демократичното измерение на европейските избори през 2024 г. и за системата за избор на водещ кандидат.

В доклада, получил 365 гласа „за“, 178 гласа „против“ и 71 гласа „въздържал се“, се призовава за мерки за стимулиране на избирателната активност на изборите, които ще се проведат между 6 и 9 юни 2024 г., така че тя да надхвърли активността, отчетена през 2019 г. Парламентът се стреми да увеличи максимално въздействието на предизборните кампании и е съсредоточен върху следизборната процедура за създаване на следващата Европейска комисия и избирането на нейния председател, както и върху това всички граждани да могат да упражнят правото си на глас.

В деня след изборите

Членовете на ЕП настояват за ясна и достоверна връзка между избора на гласоподавателите и избора на председател на Комисията. Процесът следва да зависи от осигуряването на мнозинство в Парламента в съответствие с Договора от Лисабон, казват те, и задкулисните сделки на Европейския съвет трябва да спрат. Евродепутатите искат обвързващо споразумение между Парламента и Европейския съвет, за да се гарантира, че европейските политически партии и парламентарни групи ще започват преговори за общ кандидат веднага след изборите и преди Европейският съвет да направи предложение.

Водещият кандидат на партията с най-много места в Парламента следва да ръководи процеса в първия кръг от преговорите. При необходимост процесът се направлява от председателя на Парламента. Евродепутатите очакват също така между политическите партии и групи да бъде сключено „споразумение за парламентарния мандат“ като начин за осигуряване на мнозинство в Парламента, като основа за работната програма на Комисията и като гаранция пред европейските гласоподаватели за съгласувани последващи действия след изборите.

Увеличаване на участието и гарантиране на правото на глас

Парламентът също така настоятелно призовава Съвета да приеме бързо новото европейско избирателно право и нови правила за европейските политически партии и фондации, така че поне правилата да бъдат приложими за кампанията през 2024 г. Националните и европейските политически партии следва да провеждат кампаниите си в съответствие с ценностите на ЕС и да подчертаят европейското измерение на изборите.

За да могат всички граждани на ЕС да упражнят правото си на глас, държавите членки следва да въведат мерки, чрез които хората с увреждания да получат по-лесен достъп до информационните и изборните центрове. Членовете на ЕП искат също така да насърчат ангажираността на европейските граждани от определени категории, като например живеещите в друга държава членка на ЕС, или в трета страна, както и бездомните.

Други препоръки имат за цел да предпазят изборите от външна и вътрешна намеса чрез по-строги гаранции и мерки срещу дезинформацията. Евродепутатите приветстват постигнатото споразумение относно правилата за прозрачност и таргетиране на политическата реклама и признават важната роля на институционалната информационна кампания на Парламента, в сътрудничество с организациите на гражданското общество, за приноса към дебата по въпросите на европейската политика и за допълването на кампаниите на партиите.

Съдокладчикът Свен Зимон (ЕНП, Германия) коментира:

„Гласоподавателите имат нужда от яснота за влиянието на гласовете им при избора на хората и политиките на ЕС. За разлика от 2019 г. не трябва да даваме обещания, които не можем да спазим. Процесът за избор на водещ кандидат трябва отново да стане надежден. Избирането на когото и да било за председател на новосформираната Комисия изисква ясен мандат от гласоподавателите и мнозинство в Парламента.“

Съдокладчикът Доменек Руис Девеса (С&Д, Испания) заяви:

„Проправихме пътя за препоръки към европейските политически партии за укрепване на европейското измерение на кампанията за изборите през 2024 г. Трябва да направим логото на европейските политически партии и техните публични послания по-видими. Бихме искали също така да видим конкретни следизборни процедури, с които ролята на европейските политически партии при избора на председател на Комисията да стане още по-явна и да укрепим избирателните права на всички европейски граждани.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments