ПРБ: Закриването на спецправосъдието ще върне остарял и неефективен модел за борба с корупцията

0
27
Прокуратура
Прокуратура. Снимка: Прокуратура на Република България

Закриването на специализираното правосъдие ще върне остарял и неефективен модел за борба с корупцията и организираната престъпност. Това е позицията, с която излязоха от Прокуратурата на Република България /ПРБ/ относно Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт /ЗСВ/, внесен в 47-ото Народно събрание.

Мотивите, изложени в законопроекта, не съдържат задълбочен анализ на конкретни данни за работата на специализираните съд и прокуратура от началото на 2012 г. насам, а доколкото са налице данни, то те са избирателно „извадени“ от контекста на различни доклади или са избирателно сравнени с данни за други прокуратури, категорични са от правовото звено. 

В съобщението се посочва още, че съществуването на съд и прокуратура със специализирана компетентност на територията на цялата държава, но със седалище в столицата, е доказало своята необходимост с оглед на резултатите по наказателни производства за организирана престъпност и корупционни престъпления не само на централно ниво, но и срещу органите на местна власт и местно самоуправление. Функционирането на централни структури за преследване и наказване на извършители на този вид престъпления е гаранция за безпристрастно изпълнение на служебните задължения, извън всякакви „местни обвързаности“.  

Според ПРБ разрушаването на действащия в момента централизиран модел по делата за организирана престъпност ще окаже пряко влияние върху тяхната ефективност и ще възвърне отдавна изоставен модел, доказал своята непригодност. При него борбата с организираната престъпност и с корупцията ще се води там, където са сферите на влияние на настоящите и бъдещи обвиняеми или подсъдими, без да има повече географско разделяне между мястото на наказателното производство и района, в който действа организираната престъпна група и без да може да се осигури неутралност на съдиите и съдебните заседатели. 

Приемането на предложенията за закриване на специализираните структури би накърнило сериозно интересите на българската държава и предвид международното признание за ефективността на специализираните съдилища и прокуратури.

Законопроектът предвижда сериозни последици и за магистратите, тъй като ще бъдат засегнати правата им и един от конституционно гарантираните принципи – принципът на несменяемостта, който е пряко свързан с принципа на независимостта и с правната сигурност.

От прокуратурата са на мнение, че проведеното обществено обсъждане и съгласуване на законопроекта в прекалено кратък срок е в нарушение на Закона за нормативните актове. Общественият интерес с оглед важността на промените изисква задълбочен анализ, ангажираност на всички компетентни органи в публичен дебат и сериозно проучване на възможните последици.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments