Повече от половината българи, преболедували COVID-19, страдат от сърдечни смущения

0
94
Слушалки
Снимка: Pixabay

Повече от половината българи, преболедували успешно COVID-19, страдат от сърдечни смущения. 690 пациенти са били насочени за преглед при кардиолог от общо 1054 консултирани лица, сочат данни на Българския кардиологичен институт.

Цели 80% от всички тези хора са споменали, че нямат енергия и се изморяват изключително бързо, а 60% са посочили, че усещат чести прескачания на сърцето.

1/2 от прекаралите коронавирус се оплакват от недостиг на въздух, съобщават от „bTV“. Сред симптомите, подсказващи за наличие на сърдечен проблем, са и кашлицата, както и усещането за тежест в гърдите, което би могло да се появи.

Случаят на Ивайло Георгиев е именно такъв. Той се разболява през октомври миналата година и инфекцията минава сравнително леко. Проблемът идва след това, когато започват неразположенията.

Ивайло разказва, че е активен спортист и липсата на тонус, усложненото дишане, както и тежестта в областта на гръдния кош, сериозно са го стреснали.

След преглед при пулмолог се установява, че белият дроб на мъжа е добре, но щетите, които вирусът е нанесъл, са засегнали сърцето. Тогава Ивайло се свързва с проф. Яна Симова, директор на Българския кардиологичен институт.

„Когато ви прегледах за първи път, имаше нарушение на вътрешната деформация, на съкращението на миокарда“, разказа специалистът и поясни, че това е COVID отпечатък върху сърдечния мускул.

Постковидните състояния могат да се наблюдават при всеки един човек, без значение от възрастта и здравословния му статус, предупреждава експертът. Интересното е, че има немалко пациенти, които се справят асимптомно с коронавирусната инфекция, но оплакванията започват да се появяват по-късно.

След продължило 3 месеца лечение Ивайло Георгиев вече се чувства добре. Стигнал е до извода, че „явно трябва да си обръщаме внимание на здравето и след като преболедуваме“.

По данни на Световната здравна организация (СЗО), последствията от преболедуван COVID-19 може да траят и до 2 години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments