Потресаващи условия в детски мигрантски лагер в САЩ

0
55
Вход към лагера
Снимка: Скрийншот от Google Maps

Деца живеят в потресаващи условия в център за задържане на непълнолетни мигранти в Тексас. Има данни, че там върлуват зарази, храната е опасна за здравето, а освен това се твърди, че се упражнява и сексуално насилие, установи разследване на „BBC“ чрез интервюта, проведени с персонала и децата.

През последните месеци в САЩ се наблюдава огромен ръст на мигрантите и търсещите убежище от Централна Америка. Насилието, природните бедствия и свързаните с пандемията икономически проблеми са някои от причините за притока, разкриват експертите. Според други прилагането на по-снизходителна политика в тази област при администрацията на новия президент демократа Джо Байдън е допринесло за мигрантската криза, въпреки че Белият дом призовава чуждестранните граждани да не пътуват нелегално до американската граница.

Палатковият лагер във военната база „Fort Bliss“ в Ел Пасо, Тексас, понастоящем е временен дом за над 2000 деца в тийнейджърска възраст, които са преминали сами границата с Мексико и сега очакват да се съберат със семействата си в САЩ. Разследване на „BBC“ разкри, че има твърдения за извършено сексуално насилие, заразяване с COVID-19 и въшки, дете, чакащо в продължение на часове за медицинска помощ, както липса на чисти дрехи. Има данни и за гладни деца, на които се сервира почти сурово месо. Екип на медията е разговарял с членове на персонала, работещ в лагера, които са разказали за условията и са показали снимкови и видеоматериали.

Какви са условията на лагера?

Лагерът „Fort Bliss“ се състои от най-малко 12 палатки, някои от които приютяват стотици деца наведнъж. Децата прекарват по-голямата част от деня си в палатките, като излизат за час-два да си починат или да се нахранят. Служителите, работещи там, съобщиха че храната като цяло е годна за консумация, но 15-годишен младеж, който вече не обитава центъра, разкри, че е бил хранен с необработено месо:

Понякога в пилешкото месо имаше кръв, изглеждаше много червено. Бяхме много гладни и го изяждаме, но по-късно се чувствахме зле.“

Снимките показват още, че са разположени и редица допълнителни палатки, които са предвидени за настаняване на големия брой болни деца, като децата наричат този район с палатки „COVID city“. Освен информацията за заразяване с COVID-19 има съобщения и за огнища на грип и стрептокококова гърлена инфекция, регистрирани в края на март.

Тревожното в случая е, че някои деца, които са имали нужда от спешна медицинска помощ, са били пренебрегнати. В таен запис, предоставен от персонала през май, който е бил предаден на “BBC”, служител разказва за дете, което плюе кръв, докато кашля и се нуждае от спешна медицинска помощ. 15-годишният младеж, който се съгласи да сподели преживяванията, разказа, че е бил освободен от лагера миналия месец след 38 дни принудителен престой. Той разкри, че се е заразил с коронавирус скоро след пристигането си и бързо е получил усложнения. След като се е възстановил, тийнейджърът е бил върнат обратно в претъпканата палатка, а няколко дни след това се е заразил повторно.

Когато отидохме да поискаме лекарства, те ни гледаха лошо и винаги се смееха помежду си.„, твърди друго момче, което предпочете да остане анонимно.

Анонимен служител разказва, че на територията на центъра за задържане въшките върлуват с пълна сила, а миналия месец около 800 момичета са били затворени принудително в палатките по същата причина.

Снимки и видео, заснети тайно от персонала и предадени на журналистическия екип, показват голям брой нестабилни легла, разположени на сантиметри едно от друг, простиращи се на дълги редици в огромните шатри. „Мисля, че пренаселеността е главната причина за разпространението на болестите.“, твърди служител.

Друг обезпокоителен факт е, че на територията на лагера има недостиг на бельо, други дрехи и обувки.

„Тъжно е да слушаш техните истории и да ги гледаш как страдат и се оплакват за неща, които биха могли да бъдат поправени толкова лесно.“, споделя друг служител.

Какво казват властите?

Министерството на здравеопазването и социалните услуги на САЩ, което е наело частни изпълнители, които да помагат в управлението на лагера, обеща, че ще се ангажира с по-голяма прозрачност оттук нататък. Въпреки това екипът на „BBC“ не беше допуснат на територията на центъра. Здравните власти не пожелаха да коментират конкретните твърдения за неглижиране на живота и здравето на децата във „Fort Bliss“, но подчертаха в публично изявление, че на обитателите на лагера са били предоставени необходимите стандарти за грижи като чисти и удобни спални помещения, здравословно хранене, тоалетни принадлежности, пране, образователни и развлекателни дейности, както и достъп до медицински услуги.

Какви са твърденията за сексуално насилие?

Има данни за членове на персонала, които са насилвали сексуално деца в лагера „Fort Bliss“. Служителка на съоръжението показа тренировка, тайно записана и споделена с медията, и изрази опасенията си. „Вече сме ставали свидетели на непристойно поведение на членове на персонала към непълнолетни.„, каза още тя.

Междувременно друг служител сподели, силите на реда вече са разпитвали персонала след оплакване за изнасилване.

Защо толкова много деца са преминали границата сами?

Над 1 милион мигранти са се опитали да достигнат територията на САЩ тази година, според американските данни на митническите и граничните патрули, което на практика е почти два пъти повече спрямо същия период през изминалата година. Много възрастни са били депортирани поради строгите разпоредби, свързани с опазването на общественото здраве, въведени по време на управлението на Тръмп. Сега обаче при управлението на новия президент Джо Байдън на повечето деца с мигрантски статут е разрешено да останат. Тези деца идват най-вече от Гватемала, Хондурас или Салвадор. Около 80% от децата мигранти, които пристигат сами в САЩ, имат роднини в страната, но системата не позволява те да се съберат бързо.

По-рано тази година властите взеха решение да създадат система от лагери за спешно настаняване, един от които е въпросният лагер „Fort Bliss“. Изграждането на тези съоръжения има за цел да облекчи пренаселеността в редовите лагери, управлявани от американските митнически и гранични патрули. Понастоящем децата прекарват средно 31 дни в тези лагери, което е по-кратко в сравнение с престоя в началото на управлението на Байдън през януари, който беше 40 дни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments