Потенциалната победа на крайнодясната претендентка във Франция се разглежда като заплаха за ЕС

0
426
Марин льо Пен
Марин льо Пен. Снимка: Pixabay

Мисълта за крайнодесен лидер, застанал начело на Европейския съюз /ЕС/, би била ужасяваща за повечето от 27-членния блок, съобщава „Асошиейтед прес“. Но ако Еманюел Макрон се провали на президентските избори във Франция на 24 април, до две седмици това може да се превърне в реалност.

Експерти твърдят, че победата на крайнодесния кандидат Марин льо Пен би имала огромни последици за функционирането на Европейския съюз. Не само идването ѝ на власт ще навреди на демократичните ценности и търговските правила на 27-членния блок, но също така ще застраши общия фронт на блока и санкциите, които бяха изградени в отговор на войната на Русия в Украйна.

Макрон, който е действащият президент със силни проевропейски възгледи, и Льо Пен, антиимиграционен националист, не биха могли да имат по-радикално противоположни визии за ЕС. След обявяването на резултатите на първичния вот Макрон заяви:

„Дебатът, който ще имаме през следващите дни, е от решаващо значение за нашата страна и за Европа.“

Във вторник той заминава за Страсбург, седалището на Европейския парламент, за да говори за ролята на Франция в Европа. Всички анкети показват, че Макрон е фаворит в гласуването, но Льо Пен значително намали разликата в сравнение с последните президентски избори преди пет години.

Франция винаги е била в сърцето на Европейския съюз – член-основател, който си партнира със съседката си и исторически съперник Германия, за да превърне блока в икономически гигант и икона на западните ценности. Би било достатъчно лоша прогноза да се предаде този прехвален съюз на крайнодесен политик. Но, както би било съвпадение, Франция реално също държи ротационното шестмесечното председателство на ЕС тази пролет, което също позволи на страната да говори със силата на 27-те членки взети заедно. Това е пиедестал, който малцина искат да предложат на Льо Пен.

Лидерът на националното рали иска да установи контрол върху вноса и хората, които прекрачват границата на страната, да намали приноса на Франция към бюджета на ЕС и да престане да признава, че европейското законодателство има предимство пред националното. Тя вече предложи да се премахнат данъците върху стотици основни стоки и иска да намали данъците върху горивата – което би било в противоречие с правилата на ЕС за свободния пазар.

Жан-Клод Пирис, който служи като юрисконсулт на Европейския съвет и е експерт на институциите на ЕС, прогнозира, че победата на Льо Пен ще има ефект на „земетресение“, тъй като мерките, които тя подкрепя, на практика ще се равняват на оттегляне от 27-членния блок. В интервю за „Асошиейтед прес“ Пирис обясни:

„Тя подкрепя форма на икономически патриотизъм с държавни помощи, което противоречи на правилата на единния пазар. Франция вече няма да участва в общия свободен пазар и търговските политики.“

„Тя иска да промени френската конституция, като даде предпочитание на французите, като потисне правото на почвата, правото на убежище, което по думите на Пирис „би било напълно несъвместимо с ценностите на европейските договори“. Освен това експертът заключи, че пристигането на Льо Пен ще застраши единодушието на 27-те държави-членки на блока относно санкциите, които са приели досега срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна. Според него тя може да предотврати приемането на по-нататъшни мерки по този въпрос. В момента блокът обмисля възможността да добави допълнителни ограничения върху вноса на петрол от Русия.

Льо Пен изгради тесни връзки с Кремъл през годините. В предишната си кандидатура да стане френски президент през 2017 г., тя призова за силни връзки за сигурност с Москва за съвместна борба с радикалните ислямски групи. Тя също така обеща да признае Крим – полуостровът, анексиран от Украйна през 2014 г. – като част от Русия.

Льо Пен призна, че инвазията на Русия в Украйна „частично“ е променила възгледите ѝ за руския президент Владимир Путин, като заяви, че той „греши“ и изрази подкрепата си към украинския народ и бежанците.

В тази връзка Пирис смята, че въпреки че Льо Пен може да намери съюзници в няколко десни правителства, които в момента са на власт в Източна Европа, тя ще бъде изправена пред враждебни реакции от повечето други членове на ЕС.

Луис Алиот, вицепрезидент на партията Национално рали на Льо Пен, каза в понеделник по новинарския канал France Info, че съюзниците на Франция ще включват Унгария и Полша.

Доклад на Центъра за европейска реформа, публикуван в понеделник, подчертава как Льо Пен може много добре да тръгне по същия път като унгарския премиер Виктор Орбан и полския му колега Матеуш Моравецки, като поставя блокади за Брюксел навсякъде, където може, за да забави още повече и без това тромавия ЕС вземане на решение.

„Разликата е, че Франция… е незаменима за ЕС“, се подчертава в доклада, като се казва, че последствията ще бъдат „политически хаос“.

Експертите от CER също така смятат, че политиките на Льо Пен ще се сблъскат с целите на блока за климата. Тя подкрепя разширяването на ядрената енергия и няколко неправителствени групи предупредиха, че тя ще забави прехода към възобновяеми източници. На всичкото отгоре традиционният френско-германски тандем ще бъде подкопан, като е малко вероятно германският социалистически канцлер Олаф Шолц да постигне компромис с Льо Пен.

Дългогодишният външен министър на съседния Люксембург Жан Аселборн нарече ситуацията „много, много тревожна“.

Льо Пен като френски президент „не би било просто катаклизъм в Европа като проект за ценности, проект за мир; това би ни поставило на съвсем различен път в същността на Европейския съюз“, коментира Аселборн. Той изрази категоричност:

„Французите трябва да предотвратят това.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments