Посланикът на Швеция в САЩ: Стокхолм може да постигне имунитета на стадото до май

0
145
COVID-19
Снимка: Pixabay

Посланикът на Швеция в Съединените щати заяви, че столицата на скандинавската страна може да достигне имунитет на стадото до май – резултат от противоречивия отговор на пандемията от коронавирус, включващ няколко обществени ограничения, съобщава “Ал Джазира”.

“Около 30% от хората в Стокхолм са достигнали ниво на имунитет”, заяви Карин Улрика Олофсдотер пред Националното обществено радио (NPR).

Към днешна дата близо три милиона души са заразени от новия коронавирус, който причини повече от 206 000 смъртни случая по целия свят.

“Бихме могли да достигнем стадовия имунитет в столицата още през следващия месец”, каза Олофсдотер в интервюто, публикувано в събота.

Така нареченият имунитет на стадото възниква, когато достатъчно голям процент от популацията добие естествен имунитет срещу даден вирус, инфекция или чрез ваксинация, като по този начин се предотвратява по-нататъшното разпространение в цялата обществена група.

Въпреки че този процент се променя въз основа на патогена, главният научен съветник на Обединеното кралство заяви, че моделите показват, че около 60 процента от дадена общност трябва да бъдат имунизирани, за да бъде налице този стаден имунитет за новия коронавирус, известен още като SARS-CoV-2.

Остават обаче въпросите колко е имунизиран наскоро възстановен пациент от коронавирус и колко дълго трае този имунитет. Световната здравна организация (СЗО) предупреди правителствата да издават така наречените “паспорти на имунитета” на онези, които са се възстановили от болестта, причинена от коронавируса, COVID-19, в светлината на неизвестните в науката до момента.

Южна Корея съобщи, че наскоро 222 пациенти с COVID-19 отново са дали положителен резултат за инфекцията, след като им е било казано, че са чисти от вируса. Властите там работят, за да определят дали тестовете не успяват да разпознаят вируса и дали след излекуване той продължава да присъства в организма на тези хора. Те се чудят също дали е възможен и вариантът инфекцията да повтори вече преболедувал пациент.

В интервюто за NPR Олофсдотер се съгласи, че са необходими повече изследвания и тестове, за да се отговори на въпросите, свързани с имунитета, като добави, че шведското правителство е готово да промени стратегията си, ако ситуацията го изисква. В момента няма планове за смяна на курса, подчерта тя.

Спорен подход

Докато страните от цяла Европа, включително съседите на Швеция – Дания и Норвегия, наложиха строги блокировки, които до голяма степен нарушиха нормалния живот, Швеция беше далеч над останалите мерки в отговор на пандемията.

Епидемиологът Андерс Тегнел, който е водещ в областта си за страната, заяви, че избраният подход подчертава дългосрочната устойчивост на драстичните краткосрочни стратегии.

Училищата, ресторантите и молове остават отворени, докато правителството издаде насоки за социално дистанциране, забрани събирането на повече от 50 души на публични места, направи повечето училищни и университетски уроци в онлайн формат и посъветва жителите да не предприемат ненужни пътувания.

Правителството също предупреди, че ограниченията ще се увеличат, ако жителите не спазват социално дистанциране, и заплаши, че ще затвори ресторантите и баровете, които не спазват указанията.

Критиците обаче твърдят, че предприетата политика причинява ненужни смъртни случаи. Повече от 18 600 души са заразени в страната от около 10 милиона население, а близо 2200 са загиналите.

Съседна Дания с население от близо шест милиона е наблюдавала повече от 8700 случая с най-малко 400 смъртни случая, докато Норвегия с население от 5,3 милиона е отчела 7500 инфекции и малко над 200 смъртни случая.

През март 2300 учени подписаха отворено писмо до правителството на Швеция, в което призоваха за по-строги мерки за защита на здравната система.

В интервю за NPR Олофсдотер заяви, че подходът на Швеция е най-подходящ за нуждите на страната, добавяйки, че в крайна сметка ще помогне на икономиката на Швеция да се възстанови по-бързо от останалите, след като пандемията е под контрол.

“Ние споделяме същата цел като всички останали страни и това, разбира се, е да спасим, колкото се може повече животи и да защитим общественото здраве”, каза тя. “Така че ние се сблъскваме със същата реалност като всички останали. Но това, което е различно и мисля, че е важно да подчертаем, че всички страни са различни, е политиците да предприемат мерките, които според тях работят най-добре за тяхната страна и широката им общественост.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments